Od 11 do 13 czerwca 2010 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim potrwa Piknik Gombrowiczowski. To ambitna ale jednocześnie bezpretensjonalna impreza kulturalna. Celem jest stworzenie społeczności, w której nie tylko artyści inspirują i wzbogacają publiczność, ale także publiczność (łamiąc obowiązujący schemat) aktywnie uczestniczy w kontynuacji myśli autora Ferdydurke na scenie, w galerii i w czasie happeningów.
Tegoroczny Piknik Gombrowiczowski to spotkanie z twórczością Witolda Gombrowicza, ale również z Brunonem Schulzem w tle.
Schulz zagości na Pikniku w formie wystawy, którą do Ostrowca Św. przywiezie Fundacja Republika Marzeń. Autorzy i założyciele fundacji dostali za swą działalność medal od MKiDN. Wystawa jest pomysłem kuratorskim Jana Bończy-Szabłowskiego i Macieja Starczewskiego, zwiedzający zobaczą ją dzięki uprzejmości Galerii BWA, która na czas Pikniku udostępniła wnętrza. Wystawa obejmuje dzieła takich twórców jak: Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowieyskiego, Jana Lebensteina, Zdzisława Beksińskiego czy Stasysa Eidrigeviciusa, kadry z filmów Piotra Dumały (gipsowe tabliczki) ponadto Andrzej Dudziński, Rafał Olbiński, Janusz Kapusta oraz Igor Mitoraj.
W ramach współpracy z Fundacją do Ostrowca zawita plejada polskich aktorów, którzy pod kierunkiem Asji Łamtiuginy (matka Olafa Lubaszenko) zaprezentują dwa spektakle.
- I koniec i bomba… – spektakl w reżyserii Asji Łamtiuginy z Katarzyną Groniec i trójką aktorów oraz muzykami
- Mini – spektakl Biesiada u hrabiny Kotłubaj – aktorzy: Anna Polony, Aleksander Machalica, Irena Laskowska, Jakub Przebindowski – reżyseria Asja Łamtiugina.
Do Schulza można się zbliżyć również poprzez instalację autorstwa Leszka Mądzika, którą będzie można zwiedzać w specyficznych i klimatycznych wnętrzach dawnego Browaru Saskich. Tam też odbywać się będą warsztaty teatralne, których efekt zobaczymy trzeciego dnia Pikniku.
Ważnym wydarzeniem trzydniowego spotkania z Gombrowiczem będzie również wystawa fotografii Leszka Mądzika w Galerii Fotografii MCK pt. Gombrowicz korzenie. Fotografie dokumentujące miejsca- lub raczej to, co po nich zostało- związane z życiem i rodziną Gombrowicza.
Trzeciego dnia Pikniku zostanie roztrzygnięty Konkurs Literacki WITOLDO 2010 oraz odbędzie się dyskuja na temat Gombrowicza z Moniką Bolach studentką Instytutu Badań Literackich w Warszawie i prof. Czaplińskim (jeśli dojedzie) Monika Bolach zaprezentuje również swą książkę z zakresu studiów genter Płeć jako Agrafka. O twórczości W. Gombrowicza.
Piknik Gomrowiczowski w Ostrowcu Świętokrzyskim
Od 11 do 13 czerwca 2010 roku