2 czerwca 2010 roku o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Korespondecja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja będzie czynna od 3 do 27 czerwca 2010 roku. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Verein Berliner Kunstler zorganizowała wymianę artystyczną polegającą na prezentacji twórczości opolskich i berlińskich artystów w ramach dwóch wystaw.
Czerwcowa wystawa w Opolu pokazuje prace siedemnastu artystów związanych z VBK w Berlinie. Twórcy zrzeszeni w organizacji VBK nie reprezentują jednolitego programu artystycznego – każdy z nich jest indywidualnością – tworzy własne niezależne projekty. W konsekwencji wystawa w Opolu ma charakter interdyscyplinarny i wielotematyczny. Ekspozycja ukazuje różnorodność postaw niemieckich artystów w interpretacji artystycznych problemów i porusza wiele tematów zaczerpniętych z różnych dziedzin życia. Dominujące na wystawie malarstwo można było podzielić w sposób tradycyjny, na abstrakcyjne i figuratywne, jednocześnie czerpiące z różnych doświadczeń historii sztuki.
Figura ludzka pojawia się w wielu obrazach w kontekście miasta, krajobrazów czy wprowadzona jest w abstrakcyjne przestrzenie. Tkanka miejska widoczna jest szczególnie w malarstwie Barbary Czarnojahn – ukazuje ona w ekspresjonistycznej formie ulice, fabryki i ludzi przemieszczających się miejskim zgiełku. Prace artystki nawiązują do sposobu malowania artystów spod szyldu nowej ekspresji charakterystycznej dla malarstwa w latach 80. Podobne w wyrazie są prace malarskie Marianne Gielen, wzbogacone o niezwykle wyrazisty kolory. Ekspresyjne przedstawienia ludzkich postaci widoczne są również w malarstwie Inge H. Schmidt.
Postać ludzka dominuje ponadto w malarstwie Andrei Streit, jednak formalnie jest to zupełnie inne podejście do twórczości. Malarka kadruje swoje prace w charakterystyczny sposób nawiązujący do doświadczeń fotografii lub, jak możemy się domyślać, jest to studium malarskie przetwarzające fotograficzny obraz: widzimy tu postaci wyłaniające się z tłumu wtopione w neutralne tło. Sylwetki ukazane są z lotu ptaka czy z charakterystycznej żabiej perspektywy. Inny rodzaj przedstawień malarskich prezentują prace Silke Bartsch. Charakterystyczny w jej twórczości jest wybór zimnej palety barwnej: czerwienie, błękity, biele.
Artystka ukazuje opuszczone przestrzenie; drewniane konstrukcje – szopy czy małe domki. Kompozycja i wybór tematu wprowadzają pewien niepokój, a zimne barwy budują napięcia. Na wystawie pojawiła się również czarno – biała fotografia. Wyalienowana sylwetka człowieka dominuje w pracach Sybille Hoessler gdzie postać ludzka ukazana jest na tle czarno – białych krajobrazów. Natomiast Manfred M. Sackmenn pokazał prace fotograficzne ukazujące młodych ludzi, tu sylwetki postaci celowo rozpikselowane wprowadzały niepokojący klimat.
Kilka innych prac na wystawie stanowi przykład abstrakcji. Monika Bartsch w swoich obrazach w ekspresyjny sposób komponuje zimne kolory – mnoży zdecydowane pociągnięcia pędzlem w ziemistych tonacjach. Urlike Frank natomiast w abstrakcyjne ciepłe plamy barwne wtapia plany gotyckich bazylik, zapisy nutowe, fragmenty starodruków. Charakterystyczne podejście do rysunku i grafiki komputerowej prezentują Jurgen Kelling – tworzy on rysunki tuszem, stawiając misternie kolejne małe kreski w chaotycznych układach. Grafiki komputerowe Arniki Grosse są wysmakowaną estetycznie próbą nawiązania do sztuki ulicy – rysunków kredą na miejskich murach lub chodnikach. Artystka na imitujących szorstką fakturę tłach sytuuje fragmenty napisów pochodzących z reklam czy innym razem wykreśla linie przypominająca grę w klasy.
Inną grupą prac niemieckich twórców są formy przestrzenne. Dominowały dwie instalacje: Moniki Ortmann, która zaanektowała galerię Aneks i metafizyczne w wyrazie projekty Helgi Wagner. Klaudia Hartwig pokazała obiekty wykonane z juty i drutu. Mają one ażurowy charakter i nawiązują do organicznych form. Bardzo oryginalnie na wystawie prezentują się prace Jutty Barth – małe figurki będące gipsowymi korpusami ludzkiego ciała.
Wystawa w Opolu pokazuje jak szerokie spektrum tematów i technik interesujących współczesnych twórców w Niemczech.
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole