5 czerwca 2010 roku od godziny 15.00 do 19.00 w Światowy Dzień Środowiska, na molu w Gdańsku Brzeźnie Związek Miast i Gmin Morskich mieszkańców Trójmiasta organizuje happening dla dzieci, młodzieży i całych rodzin promujący X edycję konkursu plastyczno-literackiego Morze a moja duża i mała Ojczyzna pt. Natura 2000-turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu.
Program szczegółowy:
godz. 15.00 – 19.00 – Ekologiczny Plener Malarski
Wzdłuż mola zostaną ustawione blejtramy malarskie, które utworzą obraz długi na kilkanaście metrów, namalowany przez uczestników wydarzenia. Do dyspozycji malujących będą pędzle, rolki, wałki, palety i farby, a nad całość projektu skoordynuje malarka z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Każdy z uczestników otrzyma również symboliczne upominki.
godz. 15.30 – 18.00 – pokaz Drugie życie biżuterii
Uczestnicy zajęć będą mieli okazję wykonać biżuterię z przedmiotów, które zazwyczaj w domach trafiają do kosza. Na rozłożonych kocach, pod czujnym okiem prowadzącej wykonywane będą kolczyki z zawleczek po puszkach, zużytych nakrętek plastikowych czy elementów starej klawiatury.
Pokaz Po co kupować opakowania na prezenty ?
Uczestnicy zajęć będą mieli okazję wykonać przedmioty z surowców biodegradowalnych. Wykonają kartki okolicznościowe, opakowania na prezenty czy unikalne wizytówki.
godz. 16.00 – 17.30 – pokaz cyrkowy dla dzieci Kadi & Dorianna – pokaz żonglerki cyrkowej
Para artystów specjalizująca się w sztuce klaunady, żonglerki i pantomimy. Program obejmuje 15-minutowy pokaz cyrkowy oraz godzinne zajęcia dla dzieci.
godz. 16.30-18.00 – tworzenie rzeźby Land Art (Sztuka ziemi)
Pokaz składa się z dwóch części:
1. Wprowadzenia na temat sztuki ziemi, kiedy narodził się nurt LandArt, na czym polega idea wykorzystywania surowców naturalnych przy tworzeniu dzieła sztuki oraz prezentacji dzieł artystów z całego świata.
2. Części praktycznej, czyli tworzenia na plaży wraz z dziećmi własnego LandArtowego dzieła sztuki.
godz. 18.00-19.00 – improwizacje teatralne grupy W gorącej wodzie kompani
Niezależna grupa teatralna z Trójmiasta, zajmująca się sztuką improwizacji. Improwizacje to forma przedstawienia, w którym aktorzy grają bez przygotowanego wcześniej scenariusza. W tworzenie improwizowanego spektaklu zaangażowana jest pomysłowość tak występujących aktorów, jak i zgromadzonej publiczności.
Widzowie narzucają, podpowiadają, sugerują kierunki, w których rozwijają się postaci i fabuła. Ta twórcza współpraca owocuje nieobliczalnymi i niepowtarzalnymi występami o charakterze kabaretowym.
Celem konkursu plastyczno-literackiego Morze a moja duża i mała Ojczyzna jest:
- Podnoszenie świadomości ekologicznej oraz popularyzacja i upowszechnienie wiedzy na temat ochrony przyrody w Polsce, w tym w ramach obszarów Natura 2000.
- Poznanie przez dzieci i młodzież istoty i celów programu Natura 2000.
- Poznanie przez dzieci i młodzież oraz próba wyeksponowania przez młodzież walorów obszarów Natura 2000 w środowisku adresatów konkursu.
- Budowanie więzi lokalnych, opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa przyrodniczego, w tym morskiego.
- Kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej, opartej min. na kulturze, zwyczajach i tradycji, w tym związanej z przyrodą.
- Umiejętność odnajdywania i identyfikowania wpływu natury na właściwy (zrównoważony) rozwój regionu i kraju.
- Budowanie i wspieranie artystycznych wydarzeń kierowanych do dzieci i młodzieży.
- Umiejętność odnajdywania i identyfikowania tradycji morskiej w kulturze regionu.
Projekt Czyste Miasto Gdańsk prowadzony przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, mająca na celu zmianę nawyków i przyzwyczajeń związanych z segregacją odpadów. Głównymi adresatami kampanii są wszyscy mieszkańcy gmin, które korzystają z usług gdańskiego ZUT-u, oraz samorządowcy, organy administracji publicznej i lokalne media.
Natura 2000-turystycznym wyzwaniem dla mojego nadmorskiego regionu.
Molo w Brzeźnie
5 czerwca 2010 roku od 15.00 do 19.00 godziny