5 czerwca 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się pokaz filmu o Holocauście pt. Shoah (1985), reż. Claude Lanzmann. Dodatkowo odbędzie się również wykład w ramach cyklu: Postholocaust story – Holocaust i II Wojna Światowa w sztukach wizualnych.
W ramach cyklu wykładów połączonych z prezentacjami filmowymi zostaną poruszone problemy związane z przedstawianiem Holocaustu w sztukach wizualnych. Podjęta zostanie podczas nich kwestia niewyobrażalności koszmaru Zagłady, która wydaje się być bardziej możliwa do przedstawienia przy pomocy świadectwa słownego niż wizualnego. Podczas spotkań zostaną przedyskutowane mity, klisze i symbole Holocaustu obecne w społecznej pamięci wizualnej oraz to jaki wpływ na formę i pamięć Zagłady ma kultura popularna. Problem ujęty zatem zostanie szerzej poprzez odniesienia do innych form pamiętania Zagłady takich jak: film fabularny, dokument, komiks i film animowany. Z uwagi na to, że Shoah to przede wszystkim tragedia społeczności żydowskiej zostanie podjęty wątek przepracowywanie pamięci Zagłady w twórczości artystów z Izraela. Kwestia ta zostanie skonfrontowana z polskim pamiętaniem Holocaustu głównie w twórczości filmowej. Podczas spotkań przedyskutowane zostaną także tematy wyparte z naukowego dyskursu dotyczącego wspomnianego tematu, swoista sfera tabu jaką jest pornografizacja Holocaustu w sztukach wizualnych.
Galeria Filmu to stosunkowo młoda dziedzina sztuki, to integralna część kultury XX wieku. Od momentu narodzin kina w 1895 roku niepozorne fotografie zarejestrowane na taśmie celuloidowej w liczbie 24 na sekundę wywierają ogromny wpływ na powszechny sposób postrzegania rzeczywistości, a tym samym na jej wizualną reprezentację. Galeria Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane na wystawie stałej filmy animowane, jest dogodnym kontekstem do zorganizowania programu filmowego, który pozwoli przedstawić nowe sposoby postrzegania prezentowanych na niej dzieł sztuki i dzięki temu poszerzy obraz dwudziestowiecznej kultury.
W ramach programu filmowego w Muzeum Narodowym w Krakowie zostaną zorganizowane cztery cykle wykładów, podczas których prelegenci zwrócą uwagę na nierozerwalny związek filmu z innymi formami kultury wizualnej oraz rozwiną problemy, pojawiające się na Galerii Sztuki Polskiej XX, takie jak: relacja pomiędzy filmem animowanym i innymi dziedzinami twórczości, feminizm w sztuce, reprezentacja Holocaustu w kulturze, surrealistyczne wątki w filmach artystów współczesnych na tle kultury światowej.
Wykłady poprowadzą: Mariusz Frukacz, Ewa Opałka, Joanna Ostrowska, Kamila Wielebska. Kurator projektu: Dominik Kuryłek
1 komentarz
Kiedy odbedą się te cztery cykle wykładów??