8 czerwca 2010 roku o godz. 19.00 w Galerii Laboratorium w CSW w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Bjørn Hegardt i Jeff Olsson Fukt in Warsaw i premiera poświęconego rysunkowi magazynu Fukt nr 8/9.
Fukt, oznacza po norwesku wilgoć, czyli coś przeciwnego niż rysunek, który musi być zwykle suchy, gdyż bez tego warunku nie będzie skończony. To nazwa jednego z najciekawszych czasopism poświęconych współczesnemu rysunkowi. Wydawany od 2000 roku Fukt (jeden numer rocznie) jest galerią w formie magazynu, przestrzenią prezentacji i refleksji nad współczesnym rysunkiem, kreowaną we współpracy z międzynarodowym gronem artystów i kuratorów.
Fukt skupia się na rysunku jako niezależnej praktyce artystycznej, odkrywając siłę i pojemność medium, w którym proste narzędzia zyskują nieograniczoną siłę wyrazu. Redaktorem i założycielem magazynu jest mieszkający w Berlinie norweski artysta Bjørn Hegardt.
Fukt in Warsaw to wystawa magazynu, a pretekstem do jej realizacji jest wydanie numeru 8/9, który powstał podczas rezydencji Hegardta w Warszawie, we współpracy z polskimi artystami i kuratorami.
Największy do tej pory podwójny numer magazynu zawiera prace aż 31 artystów. Dział Fukt in focus prezentuje twórczość artystów zaproszonych przez Bjørna Hegardta, w części Invited to invite wyboru dokonało dwunastu zaproszonych przez redaktora artystów i kuratorów. W ramach instalacji w galerii Laboratorium oprócz najnowszego znajdą się także poprzednie numery pisma, a także wybrane oryginalne rysunki.
Bjørn Hegardt (Norwegia) jest rysownikiem i autorem instalacji (działając w duecie z Theo Agrenem). W swojej twórczości portretuje wyludnione, surrealistyczne przestrzenie zestawiając utopijną architekturę z obiektami codziennego użytku. Jego prace zostały włączone do zbioru Vitamin D, publikacji prezentującej wybór najciekawszych współczesnych rysowników, wydanej w 2005 roku przez Phaidon Press. Mieszka i pracuje w Berlinie.
Obserwowana w ostatnich latach reaktywacja rysunku jako medium wynika być może z reakcji na nieograniczone możliwości dzisiejszych nowych mediów. Jest to swego rodzaju powrót do podstaw takich jak właśnie rysunek czy kolaż. Nie twierdzę jednak, że jest to proces przeciwko technologii czy też reakcyjny ruch, raczej poszukiwanie prostych i skutecznych sposobów ekspresji, jak także prawdopodobnie efekt lekkiego zmęczenia zbyt wielką eksploracją nowych mediów (…) Rysunek jest wciąż ważnym medium, albo zaczyna nim być. Rysunek był zawsze narzędziem, fazą / szkicem przed skończonym dziełem sztuki. Powoli rysunek usytuował się jako suwerenne medium, jak stało się to z fotografią (w świecie artystycznym) w XIX wieku.
Fragment wywiadu z Bjørnem Hegardtem, który ukazał się w Notesie nr 59 wydawanym przez Bęc Zmianę.
Wernisażowi wystawy i premierze Fukt 8/9 będą towarzyszyły koncerty w wykonaniu Nicka Yulmana i Adama Repuchy o godz. 20.00.
Nick Yulman (USA), artysta i muzyk z Nowego Yorku, tworzy dźwiękowe instalacje i kompozycje w duchu eksperymentalnego popu, amerykańskiego folku. Podczas koncertu zaśpiewa piosenki, zagra na samodzielnie skonstruowanych i zaprogramowanych instrumentach mechanicznych i namówi publiczność do noszenia kapeluszy. Obecnie przebywa na rezydencji w artists-in-residence laboratory w CSW.
Adam Repucha (Polska), singer/songwriter, który śpiewa po polsku, lecz na gitarze gra po amerykańsku. Do jego inspiracji należą m.in. Neil Young, Marc Bolan i John Fahey. Skromne pieśni, oparte na harmoniach głosu i samotnej gitary akustycznej, wyrażają tęsknotę za żarem mórz i wiecznym latem, opiewają przemijanie, efekty świetlne, wędrówkę głodnych dusz oraz wpływ kosmosu na przyziemną materię codzienności.
Kurator: Marianna Dobkowska
Fukt in Warsaw
Galeria Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Wystawa czynna od 8 czerwca 2010 roku do 25 lipca 2010 roku