4 czerwca 2010 roku o godz. 11.00 w Krakowie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego stanęła stalowa konstrukcja pokryta 110 antenami satelitarnymi. O tej porze na świecie w programach radiowych, telewizyjnych, w internecie, na niezliczonej liczbie odtwarzaczy CD, mp3 i iPhone’ach, w domach globalnej wioski na różnych kontynentach rozbrzmiewa właśnie muzyka Chopina. Ten fakt zainspirował twórcę rzeźby – Aleksandra Janickiego – do stworzenia intrygującej formy nazwanej Kulą satelitarną – Chopin SAT.
Forma multimedialnej instalacji z pogranicza rzeźby i architektury, to niezwykła ażurowa kula. Po wejściu do jej środka okazuje się, że to swoista mini muszla koncertowa, w której rozbrzmiewa muzyka Chopina. Przygodny przechodzień uciekając przed zgiełkiem ulicy może nagle znaleźć się w odrealnionym świecie dźwięków.
Chopin SAT to instalacja szczególna: jej nowoczesna forma współgra z nowoczesną treścią. W środku kuli słychać bowiem muzykę Chopina, ale w nowoczesnych aranżacjach. To też fenomen, że muzyka okresu romantyzmu po dziś dzień inspiruje współczesnych twórców, którzy z muzyką klasyczną raczej się nie kojarzą. Jak przystało na instalację XXI wieku repertuar będzie się dynamicznie zmieniał, tworząc w sumie przegląd współczesnych reinterpretacji muzyki klasycznej – tłumaczy Aleksander Janicki.
Kula satelitarna – Chopin SAT spełnia też bardziej prozaiczną, choć istotną rolę. Wyposażono ją w panel dotykowy, który poza możliwością dowiedzenia się niemal wszystkiego o emitowanym właśnie utworze, pozwala także połączyć się ze stroną: www.chopinwmiescie.pl, a także ze stronami internetowymi opisującymi aktualne wydarzenia kulturalne i przekazującymi informacje z Krakowa.
Autor rzeźby o swoich inspiracjach przy pracy nad Kulą mówi wprost: – Zainspirowała mnie popularność jaką na całym świecie cieszy się muzyka Chopina. Będąc kilkakrotnie w Japonii miałem okazję na własne oczy zobaczyć, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się tam Chopin. Podobnie jest w innych krajach tej części świata: Chinach i Korei. Na Konkurs Chopinowski przyjeżdżają pianiści z całego świata, a powodzenie niezliczonej ilości wykonań, nowych interpretacji a także reinterpretacji udowadnia, że twórczość Chopina jest wciąż żywa.
Kula satelitarna – Chopin SAT związana z obchodami Roku Chopinowskiego stanowi pierwszą z czterech artystycznych realizacji Aleksandra Janickiego. Kolejne odsłony już niebawem. Projekt Chopin w mieście w sposób niekonwencjonalny wpisuje Kraków w cykl obchodów Roku Chopinowskiego. Wszystkie aktywności umieszczono w przestrzeni publicznej, a poszczególne elementy projektu wykorzystują niestandardowe działania oraz nowoczesne technologie.
W ramach projektu, w różnych punktach Krakowa stanęło już sześć replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, a na Bulwarze Czerwieńskim – wielkoformatowe reprodukcje obrazów Jerzego Dudy-Gracza inspirowanych utworami Chopina. Wkrótce pojawią się multimedialne grające rzeźby autorstwa Aleksandra Janickiego, a przejście podziemne prowadzące z Dworca Głównego w stronę Rynku przemieni się w miejsce edukacji, odpoczynku i zabawy. Nową, muzyczną, szatę otrzymają także Bulwary Wiślane.