18 czerwca 2010 roku będzie miała miejsce Noc Teatrów w Łaźni Nowej w Krakowie. O godz. 17.30 odbędzie się spektakl Ostatnie kuszenie w reż. Marcina Wierzchowskiego.
Nowy spektakl Marcina Wierzchowskiego, reżysera SUPERNOVEJ. Rekonstrukcji. W Ostatnim kuszeniu pojawią się m.in. Maryla Ławrynowicz – reżyserka, asystentka Zsolta Zeldunga (rumuński reżyser, który podciął sobie gardło na scenie wygłaszając manifest na temat teatru) oraz aktor – Paweł Bończyk, zafascynowany twórczością Zeldunga. Postać Mistrza połączy tych dwoje w jednym projekcie. Maryla chce zrobić spektakl o Jezusie, Paweł wydaje jej się idealnym kandydatem do tej roli. Ale czy podoła? Czy jest w stanie wykreować postać Mesjasza? Z jakimi przeszkodami musi się zmierzyć?
Poprzez samotność niezrozumianego i niespełnionego artysty, poprzez samotność Mesjasza, twórcy kreślą obraz samotnej jednostki, która wciąż na nowo musi zmierzać się z samą sobą, z bliskimi, z autorytetami i ideałami.
O godz. 20.00 odbędzie się również koncert Dydona i Eneasz reż. Awiszaj Hadar.
muzyka: Henry Purcell
libretto: Nahum Tate
kierownictwo muzyczne Andrzej Zawisza
W koncercie opartym na operze Dydona i Eneasz wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Zawiszy. Wydarzenie będzie zapowiedzią inscenizacji słynnej opery w reżyserii Awiszaja Hadari, jaka powstanie w przyszłym sezonie we współpracy Teatru Łaźnia Nowa oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.
Eneasz, porwany książę trojański, z rąk Greków trafia do Dydony, królowej Kartaginy. Rodzi się między nimi silne uczucie. Ale przeznaczenie, bogowie, chcą dla niego innego losu. Eneasz opuszcza Dydonę, by założyć Rzym. Nieszczęśliwa królowa odbiera sobie życie. Trwający niespełna godzinę utwór jest pełen najgłębszych uczuć miłosnych, a finałowy lament Dydony to jeden z najpiękniejszych utworów wokalnych w historii muzyki barokowej.
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
31-977 Kraków