8 czerwca 2010 roku o godzinie 19.00 w Poznaniu w kawiarni Republika Róż odbędzie się spotkanie z ikoną tańca współczesnego: Marthy Graham list do świata. Opowieść o wybitnej artystce i namiętnej kobiecie poprowadzi Jagoda Ignaczak, kierownik literacki Polskiego Teatru Tańca.
Martha Graham (ur. 11 maja 1894, zm. 1 kwietnia 1991) – amerykańska tancerka, choreograf, pedagog. Uznawana za jedną z najważniejszych postaci wśród prekursorów współczesnego tańca.
W twórczości Mathy Graham zarysowały się różne etapy. W początkowym okresie (1925-1927) pozostawała jeszcze pod wpływami orientalizmu Ruth Saint-Denis. W 1927 roku założyła istniejącą do dziś, szkołę w Nowym Jorku: Martha Graham Dance Company. Okres krystalizowania się i wcielania w życie jej teorii przypada na lata 1928-1938. Na początku lat trzydziestych, sięgając do źródeł tańca ludowego w Ameryce, do folkloru indian amerykańskich i brazylijskich, stworzyła Prymitywne misteria, Pokutnik oraz nawiązała do przeszłości Ameryki w kompozycjach Amerykański dokument, List do świata wg tekstu amerykańskiej poetki Emily Dickinson i Wiosna w Appalachach. W każdej z tych kompozycji wprowadzała nowe środki wyrazu. Po drugiej wojnie światowej Graham skoncentrowała się na symbolice, poszukiwaniu postaci, będących symbolami wiecznie żywych ludzkich uczuć i ideałów. Znajdowała je w mitologii oraz literaturze greckiej, ożywiała w swych utworach Medeę w Jaskini serca, Edypa i Jokastę w Nocnej podróży, Klitemnestrę, Alcestę, Fedrę. Ta późniejsza twórczość rozwijała się już raczej w ramach ustalonych zasad, bez nowatorskich odkryć. Stawiała ona Martę Graham w rzędzie klasyków tańca nowoczesnego.
Wkład Marthy Graham w formowanie się tego kierunku jest olbrzymi. Główną jej zasługą jest jednak opracowanie zasad i metody nauczania nowej techniki, stale wzbogacanej i rozwijanej w jej szkole nowojorskiej.
Taniec nowoczesny, nauczany w szkołach, w college`ach i na uniwersytetach, rozpowszechnił się szeroko w Stanach zjednoczonych; do Europy dotarł dopiero po drugiej wojnie światowej.