12 czerwca w ramach ArtBoom Tauron Festival w Krakowie zaprezentowany zostanie Drawing Restraint 9, okrzyknięty enfant terrible sztuki współczesnej. Drawing Restraint 9 to kontynuacja rozwijającej się od 1987 roku serii Drawing Restraint, w której artysta badając możliwości aktu twórczego kreuje sytuacje zmuszające go do przełamywania ograniczeń własnego ciała poprzez doprowadzanie organizmu do krańcowego wysiłku.
To niezwykłe dzieło filmowe, które bazuje na szintoizmie, japońskiej ceremonii parzenia herbaty, historii wielorybnictwa i zastępowania tłuszczy przez produkty wytwarzane w procesie rafinacji ropy naftowej. Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponowała Björk.
Filmy Justa dotykają problemu męskości obalając jej tradycyjne definicje. W niektórych jego filmach można zaobserwować nawiązania do greckich dramatów, w których wszystkie role grają jedynie mężczyźni, nawet w partiach, które w nowoczesnych produkcjach grane byłyby przez kobiety. W tym sensie mężczyźni prezentowani są jednocześnie jako dominujący i zdominowanymi. Innym centralnym motywem jest relacja między różnymi generacjami, przemijanie, pamięć.
Jesper Just urodził się w 1974 roku w Kopenhadze. Studiował w The Royal Danish Academy of Fine Arts. Swoje filmy pokazywał na wystawach m.in. w Stedelijk Museumw Amsterdamie, w Tel Aviv Museum of Artw Tel Awiwie, Brooklyn Museum of Modern Artw Nowym Jorku, Contemporary Art Center Vilnius (CAC) w Wilnie oraz w Casino Luxemburg Luxemburgu. Filmy Jespera Justa odznaczają się rezygnacją z dokumentalnych tendencji.
Artysta tworzy mroczne, nastrojowe narracje, pozbawione dłuższych dialogów, grające na zmysłach i wyobraźni światłem i cieniem, muzyką i obrazem. Kombinacja wizualnej postawy i zrozumiałej, ale jednocześnie ambitnej fabuły, a także trafnych i zwięzłych obserwacji sprawia, że prace Justa porównuje się stylistycznie do takich gigantów filmu jak Luchino Visconti i Rainer Werner Fassbinder, czy młodszych reżyserów jak Gus Van Sant i David Lynch.