16 czerwca 2010 roku o godz. 19.00 w Polskim Radio Dwójka nastąpi retransmisja 3-ciej odsłony Festiwalu Mazovia Goes Baroque.
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia realizuje II edycję Festiwalu Mazovia Goes Baroque, który odbywa na przestrzeni całego roku 2010 (od lutego do grudnia).
Festiwal został zainicjowany w 2009 roku. Jego I edycja spotkała się z doskonałym przyjęciem publiczności oraz z dużym zainteresowaniem mediów, które doceniły fakt pojawienia się w Warszawie i na Mazowszu nowej przestrzeni dla prezentacji muzyki dawnej. Wybrane koncerty były rejestrowane i retransmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Głównym bohaterem pierwszej edycji festiwalu była orkiestra Arte dei Suonatori należąca do czołówki polskich i europejskich zespołów barokowych wraz ze współpracującymi z nią znakomitymi muzykami z zagranicy.
W ramach II Festiwalu Mazovia Goes Baroque odbywa się sześć trzy- i czterodniowych projektów – mini-festiwali. Każdego dnia każdego z projektów odbywają się 2 lub nawet 3 koncerty. Centrum festiwalu jest Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncerty odbywają się też w salach koncertowych Płocka oraz w innych miejscach na terenie województwa mazowieckiego.
Każdy projekt toczy się wokół jednej lub kilku idei estetycznych i artystycznych. Wykonawcy zaproszeni do udziału w poszczególnych projektach są wybierani pod kątem wysokiego stopnia ich specjalizacji pozwalającej na jak najlepszą realizację założonych idei programowych. Festiwal prezentuje zarówno wykonawców uznanych, o niekwestionowanej renomie w świecie muzyki dawnej, jak i najciekawszych wykonawców młodego pokolenia z całej Europy.
Wśród wykonawców:
•Robert Hill – klawesyn
•Phantasm z Wielkiej Brytanii – consort viol da gamba
•Ryo Terakado – violoncello da spalla (rzadka okazja do usłyszenia tego instrumentu)
•Ensemble Faenza z Francji
•Zespół Peregrina ze Szwajcarii
•Zespół La Morra ze Szwajcarii
•Viva Biancaluna Biffi z zespołem – z Włoch
16 czerwca będzie można usłyszeć II Suitę na wiolonczelę solo d-moll BWV 1008 i IV Suitę na wiolonczelę solo Es-dur BWV 1010 Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Ryo Terakado. Obie suity wykonane na violoncello da spalla – instrumencie, który w Polsce brzmiał jak do tej pory tylko trzykrotnie: w Poznaniu, Gdańsku i w Warszawie, właśnie w maju podczas 3-ciej odsłony MGB. Słuchacze również usłyszą Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu zespołu viol Phantasm. Audycję poprowadzi znawczyni muzyki dawnej – Ewa Obniska.
Program 2
Al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa
MAZOWIECKIE CENTRUM KULTURY I SZTUKI
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa