18 czerwca 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się performance Dmitry Strakovskiego Histories, Brands and Other illusions. O godz. 20.00 odbędzie się otwarcie wystawy: Izabeli Żółcińskiej, Zjawiska kapilarne.
Dmitry Strakovsky Histories, Brands and Other illusions. Trzy akustyczne performensy.
Dmitry Strakovsky zwrócił na siebie uwagę na ubiegłorocznym festiwalu WRO. Jego performans as if a forest wykorzystywał niezwykle proste zabiegi techniczne i świetną umiejętność autora w imitowaniu głosem dźwięków natury. W naszej obecności konstruowana była polifoniczna iluzja akustyczna tak sugestywna, że wydawać się mogła atrakcyjniejsza od rzeczywistych głosów lasu. Autor uchwycił ciekawy paradoks percepcji współczesnego człowieka: doświadczenie zapośredniczone medialnie wydaje się nam niejednokrotnie bardziej sugestywne od doświadczenia bezpośredniego. Performans ten zostanie przedstawiony w Laboratorium CSW obok dwóch innych działań.
Top 10 Asian Brands opiera się na deklamacji wzorowanej na gardłowym śpiewie á la Tuva. Jednak treścią tej artykulacji są nazwy najsłynniejszych biznesowych marek Azji, użytych do ewokowania aury duchowości Wschodu, wpisanej w charakterystyczną dla Zachodu tendencję do materializmu. Strakovsky w ironiczny sposób sięga do funkcjonujących w powszechnej świadomości stereotypów na temat mentalności Wschodu i Zachodu, by zasugerować anachroniczność ich przeciwstawień. Można powiedzieć, że bezpośrednio czerpie tu z doświadczeń osobistych.
Trzeci akustyczny performans, który zaprezentuje, posługiwać się będzie ciszą. Jednak ciszą w specjalnym sensie, bowiem dotyczyć będzie ikonicznego dla dwudziestowiecznej awangardy utworu: 4 minuty i 33 sekundy Johna Cage’a. 273 seconds to swoisty remix wykonywany na żywo z dokumentacji wideo słynnego performansu Cage’a, dostępnych na YouTube. Zdając sobie sprawę z ułomności każdej dokumentacji wideo tego wyjątkowego utworu, Strakovsky przywołuje kulturowe implikacje dzieła Cage’a, żongluje jego interpretacjami i przez 273 sekundy swojego performansu pyta o ducha oryginalności idei Cage’a.
Izabela Żółcińska Zjawiska kapilarne.
Na powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej unikalnego obiektu, jakim jest Cysterna Wodna, powstanie instalacja świetlna utworzona przez delikatne linie świecącego na czerwono neonu giętego. Odtwarzają one strukturę sieci połączeń naczyń kapilarnych, których główną funkcją jest wymiana płynów, dostarczanie odżywczych substancji na przekór działaniu siły grawitacji . Struktury tego typu występują w roślinach i organizmach zwierząt i ludzi. Naczynia kapilarne mają także zastosowanie w nowoczesnych technologiach.
Pojawienie się linii sieci kapilarnej na ścianach Cysterny Wodnej jest metaforycznym obudzeniem do życia obiektu stanowiącego zabytek architektury (zrewitalizowany przez wybitnego artystę japońskiego Tadashiego Kawamatę). Charakter tej architektury, znajdującej się poniżej poziomu ziemi, związany jest z tym, co ukryte, wewnętrzne i podskórne. Ciepła czerwień neonowej sieci jest swoistą transfuzją energii, bowiem kolor ten nieodmiennie kojarzy się z tym, co dynamiczne, żywe, ogrzewające. Jest to zatem rodzaj chromoterapii – leczenia kolorem i światłem. Zjawiska kapilarne na ścianach Cysterny Wodnej CSW będą miały kontynuację w projekcie Ściana ciepła, który zrealizowany zostanie we wrześniu bieżącego roku na ścianie jednej z warszawskich kamienic.