W czerwcu i lipcu 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi odbędą się spotkania z cyklu O!to design. Spotkanie z polskim designem. W najnowszym cyklu spotkań w Fabryce Sztuki zaprezentowany zostanie dorobek kolejnych etapów rozwoju polskiego designu, począwszy od końca XX w., po obecne kierunki przemian.
Wybitni specjaliści – teoretycy i praktycy – podzielą się swoim doświadczeniem, pasją i wiedzą z zakresu historii polskiego designu oraz współczesnego projektowania, przedstawią krajowe i światowe trendy i tendencje. O!to design to spotkania dla wszystkich szukających inspiracji, a także niepowtarzalna okazja do poznania dziejów polskiego projektowania.
Program spotkań:
17 czerwca 2010 roku, godz. 18.00
Światowe trendy w designie. Czy Polskie produkty za nimi podążają?
Celem prezentacji jest przedstawienie i wyjaśnienie nadchodzących trendów we wzornictwie przemysłowym. Pojawią się takie pytania jak:
- Co to jest trend i jak go rozumieć?
- Skąd się biorą trendy, kto je tworzy i gdzie ich szukać?
- Trend jako wartość dodana dla firm i biznesu
- Jakie ma on znaczenie dla projektantów?
- Trend a użytkownik/konsument?
- Z jakim wyprzedzeniem należy przewidywać trendy?
Wiedza ta z pewnością będzie inspirującym pożywieniem dla kreatywnego umysłu, jak również zestawieniem wiadomości, które pomagają firmom w myśleniu o ich przyszłym rozwoju. Takie myślenie daje wytyczne do budowania strategii i realizowania projektów, które umożliwią odniesienie sukcesu biznesowego i rynkowego.
Prowadząca: Zuzanna Skalska – studiowała w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez 3 lata pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii Philips Design. Od 9 lat związana jest z VanBerlo Design Strategy + Product Development, gdzie odpowiada za stałe monitorowanie rynku większości branż przemysłu. Wykładowca na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na wydziale Wzornictwo Przemysłowe.
24 czerwca 2010 roku, godz. 18.00
Wzornictwo czy sztuka?
Wzornictwo, w rozumieniu kuratorów wystaw, traktowane jest jako kategoria sztuki, natomiast pokazy targowe kładą akcent na komercyjną stronę dziedziny. Rozważa się przy tym wartości estetyczne albo marketingowe, pomijając wszelkie inne. W wykładzie zaprezentowane zostaną różnorodne rozumienia wzornictwa, autorstwa zarówno teoretyków, jak i praktyków. Zostaną zaprezentowane projekty realizowane na rzecz przestrzeni publicznych, niepełnosprawnych, starszych, eksperymenty projektowe czy manifesty artystyczne, w których wzornictwo sprowadza się do roli narzędzia.
Prowadząca: Czesława Frejlich
1 lipca 2010 roku
Warsztat: Istota rzeczy
Uczestnikom warsztatów zostanie przedstawiony system umożliwiający łatwe i szybkie budowanie form przestrzennych – od różnego rodzaju obiektów użytkowych, aż po większe instalacje i struktury. System opiera się na wykorzystaniu tekturowych modułów – wieloboków – i łączeniu ich za pomocą plastikowych zacisków do kabli. Zadaniem uczestników będzie eksplorowanie możliwości tego systemu poprzez poszukiwanie nowych form, funkcji i typologii tworzonych obiektów.
Podczas jednego dnia intensywnych działań przestrzeń warsztatów zostanie wypełniona geometrycznym krajobrazem o intrygującym charakterze wizualnym oraz wyraźnych i zaskakujących cechach użytkowych. Prowadzący: Tomek Rygalik jest wszechstronnym projektantem oraz wykładowcą ASP w Warszawie. W projektach Tomka Rygalika, a także tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność – jak sam mówi – ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku.
O!to design. Spotkanie z polskim designem
Fabryka Sztuki w Łodzi
Czerwiec-lipiec 2010 r.