20 czerwca 2010 roku każdy obdarzony plastycznym zacięciem Wrocławianin, może stanąć do Malarskiego Pojedynku z artystami plastykami, którym przewodzić będzie wrocławski malarz, profesor ASP, Krzysztof Skarbek. Od godziny 13.00 do 18.00, na przestrzennej konstrukcji w kształcie lokomotywy, powstawać będą obrazy inspirowane ideą pociąg do nieba.
Będzie to pierwszy z serii happeningów promujących największą rzeźbę w Polsce. Pociąg do nieba, czyli 72-tonowa żelazna lokomotywa stanie we Wrocławiu na Placu Strzegomskim.
Niedzielny happening odbędzie się na placu przy Kościele Garnizonowym. Zasady pojedynku są proste. Wystarczy przyjść i na fragmencie instalacji stworzyć pracę o pociągu do nieba. Do dyspozycji walczących będą farby, wałki i pędzle. Powstałą w ten sposób instalację można będzie oglądać przy wrocławskim Rynku do 25 czerwca, a w interncie można będzie zagłosować na najlepszą pracę powstałą w trakcie happeningu.
Pociąg do nieba – autorem rzeźby jest Andrzej Jarodzki. Idea lokomotywy-parowozu jadącego do nieba pojawiła się w 1994 r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz Pociąg do nieba. Po 16-stu latach, blisko dwudziestometrowa, pionowa instalacja powstanie we Wrocławiu na placu Strzegomskim dzięki wysiłkom Miasta Wrocław i firmy Archicom. Do stworzenia rzeźby wykorzystana zostanie zabytkowa lokomotywa z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów. Całość będzie ważyć blisko 70 ton.
Krzysztof Skarbek – zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, eksperymentalnym filmem video i akcjami – przedstawieniami multimedialnymi. Brał udział w około 150 wystawach zbiorowych i festiwalach w kraju i za granicą. Zorganizował 35 wystaw indywidualnych, 27 filmów autorskich a także kilkanaście przedstawień plastyczno-dźwiękowych. Zajmuje się również scenografią teatralną i filmową. Pracuje w pracowni Malarstwa i Rysunku w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako profesor.
GrupaKreatywni.pl
Al. Karkonoska 10
53-015 Wrocław
1 komentarz
Zapraszam do obejrzenia strony “Pociąg do piekła” Tu znajduje się ciemna strona pomnika “pociągu do nieba”.