30 czerwca 2010 roku o godz. 19.00 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz 1 lipca w Łodzi odbędzie się pokaz czeskiego video art’u Acts of Timeless to niezależny projekt Davida Kořinka i Marka Meduny. Kuratorzy, na co dzień związani z grupą RAFANI, stworzyli własna listę filmów, których selekcja nie odbywała się za pomocą jednego klucza.
Pomimo braku wspólnego mianownika, filmy posiadają pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest wiek artystów, którzy zaliczani są do najmłodszej generacji na scenie czeskiej. Inna to fakt, że żaden z wybranych filmów nie powstawał z myślą o prezentacji w kinie lub nawet w sali projekcyjnej. W większości prace te stanowiły element wystawy i były prezentowane jedynie w galeriach sztuki. Niektóre filmy są ponadto elementem całego cyklu. Dlatego też Acts of Timeless możemy uznać za specyficzny eksperyment przeniesienia filmów z galerii sztuki i ich prezentacji w salach projekcyjnych. Bardzo często pracom tym brak jednolitej fabuły, która zostaje zastąpiona poprzez działania i gesty artystów/aktorów, mające symboliczne znaczenie. W trakcie realizacji filmów nastąpiło odwrócenie, a nierzadko zachwianie tradycyjnie pojmowanej roli reżysera (artysty), jak również aktora/statysty, którym staje się przypadkowy przechodzień.
Acts of Timeless to autorska kompilacja, gdzie początek i koniec nie ma znaczenia. Jest to ciągła zabawa z czasem i przestrzenią. To, co ważne, w tym wypadku ma miejsce poza ekranem, gdzie głównymi protagonistami są sami autorzy i ich przyjazne relacje.
Eva Koťátková (ur. 1982) w swoich licznych projektach poddaje analizie niektóre struktury społeczne, ich zwyczaje, zasady, rytuały, strategie komunikacji, wplatając w nie swoje własne przeżycia i doświadczenia, nierzadko traumatyczne. Brała udział w wiele wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w czasie 4 Prague Biennale (2009), wspólnie z Jiri Kovandą w Futura w Pradze (2008) oraz w Mucsarnok Kunsthalle oraz Ernst Museum w Budapeszcie (2008).
Ondřej Brody (ur.1980) Jego prace są silnie ukierunkowane na społeczeństwo i występujące w nim anomalie. Nierzadko sięga ku bardzo prowokacyjnym tematom, związanym np. ze światem sztuki. Bardzo charakterystyczne dla jego prac jest oscylowanie na granicy pornografii. Artysta brał udział w wystawach grupowych oraz indywidualnych, m.in. 3 Prague Biennale w Pradze (2007).
Rafani (Zuzana Blochová, Luděk Rathouský, Marek Meduna, Jiří Franta, David Kořínek) – bardzo charakterystyczne dla ich twórczości jest sięganie do tematyki społecznej i politycznej. Swoją wyjątkową pozycję na współczesnej scenie artystycznej w Czechach zawdzięczają m.in. koncentracji na sprawach związanych z moralnością, odpowiedzialnością i wspólną pamięcią historyczną. W swoich projektach wskazują często niemal utopijne wizje zmian, posługując się kontrowersyjnymi gestami, np. publiczne spalenie flagi Czech (2002), zatopienie obrazu z Galerii Narodowej w Pradze w jeziorze (2006).
Mark Ther (ur. 1977) Jego twórczość bardzo często określa się mianem filmo-podoobny styl. Charakterystyczną cechą jego filmów jest zarówno celowa bezcelowość, długotrwałe ujęcia oraz przerwy, jak również drobiazgowo dobrana warstwa muzyczna.
Pokazy odbywają się w ramach projektu Czeski Sen – Świadomy Sen organizowanego przez Fundację Dominik Art Projects.
Współorganizatorzy pokazów: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ZONA Sztuki Aktualnej w Łodzi, Czeskie Centrum w Warszawie.
Honorowy Patronat Ambasadora Republiki Czeskiej Pana Jana Sechtera.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa 30 czerwca 2010, godz. 19.00
ZONA Sztuki Aktualnej, Łódź 1 lipca 2010, godz. 20.00
Kuratorzy: David Kořinek, Marek Meduna