25 czerwca 2010 roku z cyklu Inkubator w CSW Łaźnia odbędą się trzy imprezy kulturalne. Pierwszą z nich jest instalacja zapachowa na terenie Dolnego Miasta pt. Przenikanie Justyny Gruszczyk, która rozpocznie się o godzinie 17.00 w restauracji Kameralna. Drugą jest wernisaż instalacji malarskiej Tamagotchi Jakuba Pieleszka, zaplanowany na godzinę 18.00 w budynku CSW. Z kolei o godzinie 19.00 w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu odbędzie się prezentacja prac Jacka Frąsia Pusty komiks.
Oprócz swojej historii, tradycji, czy charakterystycznej architektury, miasto może być określane również przez zapach. Postanowiłam zmienić zapach sześciu obiektów. Zamiast unoszących się tam zwykle woni, zaistnieje w nich zapach sztuczny, który pojawi się tam nie wiadomo skąd, często sprzeczny ze źródłem. Przeniknie on w zastany zapach danego miejsca. Oprócz świadomych odbiorców zawsze pojawią się ci, którzy nie będą wiedzieli o celowości tej zmiany – zwyczajni użytkownicy tych miejsc. Podświadomość tych, którzy będą tam pierwszy raz, zapamięta sztuczny zapach jako prawdziwy. Sztuka, mimo że jest bytem z założenia fikcyjnym, przeniknie do prawdziwej, realnej rzeczywistości, a ich granice się zatrą. Mimo silnego związku z ciałem, zapach, poprzez swoją ulotność i niematerialność, niesie ze sobą skojarzenia z duchowością. Zapach miasta jest jego duchem.
Justyna Gruszczyk
Autorem formuł zapachowych instalacji Przenikanie jest Piotr Kempski.
Tamagotchi to elektroniczna zabawka, wirtualne zwierzątko, którym należy się opiekować, stworzona w Japonii przez Aki Maitę. Szczególną popularność zyskała w drugiej połowie lat 90. Kształtem przypomina niewielkich rozmiarów plastikowe jajko wyposażone w trzy małe przyciski i wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Całością steruje prosty wbudowany komputer. Tamagotchi to także tytuł wystawy Jakuba Pieleszka. Artysta zajmuje się głównie malarstwem. Jego twórczość definiuje z jednej strony pasja kolekcjonowania, z drugiej eksperymentowanie z materiałem. Tematem prac może stać się niemal wszystko – pojazdy, zwierzęta, znaki, postać z japońskiej zabawki.
Wystawa komiksów Jacka Frąsia Pusty Komiks nie będzie ani zwykłą wystawą komiksów, ani nawet wystawą komiksów Jacka Frąsia. Tego dnia każdy, kto przyjdzie do Łaźni, stanie się automatycznie uczestnikiem wystawy, na której w zamierzeniu od początku zostaną pokazane puste strony komiksowe – bez rysunków, jedynie same ramki – kadry. Komiksy i historie na tej wystawie trzeba będzie dopiero narysować.
Temat jest luźny i nie narzucony. Ważna jest tylko jedna zasada, aby nie odnosić się w żaden sposób do innych rysunków, które powstaną jednocześnie tego dnia. Rysunki mają być z sobą zupełnie niepowiązane, w różnych stylach, rysowane przez różnych uczestników wystawy na wspólnych stronach. Dopiero gdy pierwszy etap rysowania zostanie zamknięty, plansze zostaną zdjęte, pocięte i złożone w całość w formie zupełnie nowej historii. Czy będzie miała ona sens, zależy tylko od jej uczestników.
Na drugiej części wystawy komiksów Jacka Frąsia pt.: Pusty Komiks, pokazane zostaną zarówno plansze oryginalne, wydruki, autorskie zdjęcia do poszczególnych kadrów i ilustracji komiksowych, jak i szkice i scenariusze z ostatnich lat. Ale główną ideą tej wystawy jest ukazanie komiksu w zupełnie innej formie i zmierzenie go z takimi realizacjami jak instalacja, rzeźba, malarstwo, druk.
Jacka Frąsia wspomoże w tym celu znany Gdański rzeźbiarz i ceramik Marcin Grzęda. Ostatnim celem wystawy jest wyciągnięcie istniejących, niezauważanych elementów komiksowych z życia codziennego i pokazanie ich znaczenia w otaczającym świecie.
Przenikanie, Tamagotchi, Pusty komiks
CSW Łaźnia w Gdańsku
25 czerwca 2010 roku