We wrześniu 2010 roku w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego otwarta zostanie wystawa Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Ekspozycja będzie mieć formę szlaku turystycznego przebiegającego w podziemnych korytarzach.
Jak mówi jeden z tówrców i wykonawców projektu Marcin Pietuch, nie będzie to zwykła wystawa. Autorzy planują zestawić ze sobą elementy archeologiczne, scenograficzne, mulitmedialne i świetlne. Najważniejszą częścią trasy turystycznej będzie rezerwat archeologiczno – architektoniczny, w obrębie którego eksponowane będą odkryte w ostatnich latach relikty dawnych budowli rynkowych, struktury ziemne, historyczne drogi i inne zabytki archeologiczne opowiadające o przeszłości tego miejsca. Dzięki odkrytym w podziemiach eksponatom z okresu od XI do XV wieku, szlak opowie poruszającym się po nim turystom o średniowiecznym Krakowie, pozwoli zrozumieć historię lokacji Krakowa i powstania Sukiennic, które stały u podstaw rozwoju gospodarczego miasta.
Szlak będzie miał unikatowy charakter, gdyż zakłada zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych, dzięki czemu nastąpi odejście od tradycyjnie pojmowanej idei muzealnictwa. Zwiedzanie będzie możliwe w sposób niekonwencjonalny, poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami. Wykorzystane zostaną do tego nowatorskie formy przekazu i zdobycze techniki, dzięki czemu zwiedzający będą jak najbliżej historii. Posłużą do tego: rekonstrukcje, makiety architektoniczne, inscenizacje na ekranie dymowym, hologramy, ekrany dotykowe, stanowiska multimedialne, skanery i projekcje.
Ekspozycji będą towarzyszyć efekty akustyczne imitujące np. gwar handlowy na Rynku, skrzypienie wagi, turkot wozów załadowanych towarami, odgłosy pracy w warsztatach rzemieślniczych. Dużą rolę odegra oświetlenie, które budować będzie znaczącą część scenografii rezerwatu. Bardzo istotne jest wyposażenie wystawiennicze (podświetlane gabloty i prezentery), elementy zabudowy wnętrz, siedziska, meble. Goście wystawy będą mogli np. zważyć się i zmierzyć na średniowiecznej wadze według miar i wag z epoki, obejrzeć warsztaty rzemieślnicze, w tym projekcję prac złotnika, a także odwiedzić średniowieczne cmentarzysko.
Ważnym elementem wystawy będzie strefa dla dzieci. Wydzielona ściankami przestrzeń posłuży do zabawy i nauki w sposób niezakłócający zwiedzania innym. Wielką atrakcją dla najmłodszych i nie tylko będzie spektakl teatrzyku o dawnym Krakowie i Smoku Wawelskim. We wnętrzu znajdą się stoliki, siedziska dla dzieci, pojemniki i meble do przechowywania zabawek edukacyjnych, pomocy naukowych i gier dla dzieci najmłodszych, szkół podstawowych i dzieci starszych.
Wystawa ruszy we wrześniu 2010 roku.
Projekt realizowany jest przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa.