12 lipca roku 2010 o godzinie 19.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta zostanie otwarta wystawa praca Rajmunda Ziemskiego Pejzaż 1953-2005. Wystawa ma charakter retrospektywny. Jej tytuł Pejzaż 1953–2005 jest odwołaniem do okresu, kiedy to przez kilkadziesiąt lat, artysta nadawał prawie wszystkim swoim obrazom tytuł Pejzaż, opatrywany zazwyczaj numerem i datą roczną.
Obecna wystawa ma przypomnieć całość jego dzieła, pokazać liczne zwroty w twórczości, dążącej cały czas do najlepszego wypowiedzenia własnych emocji i lęków językiem malarskim, którym posługiwał się z maestrią i swobodą – niekiedy prowokacyjnie używając trudnych do zaakceptowania zestawień kolorystycznych, jakby pytając czy dobre malarstwo musi się ograniczać zwyczajowym poczuciem dobrego smaku. Pokazane więc będą obrazy od lat 50. do roku 2005 – i te wcześniejsze, których wysmakowanej kolorystyce i efektom fakturalnym zawdzięczał popularność oraz późniejsze, dużo mniej znane.
Będzie można obejrzeć także fragment naturalnej kompozycji ze spiętrzonych materiałów malarskich, narastające latami w centrum pracowni artysty, a także film, ukazujący to słynne wnętrze. Pokazany zostanie również fragment filmu z korekty przeprowadzanej przez Ziemskiego w warszawskiej Akademii, gdzie przepracował ponad 40 lat oraz film TVP z 1980, w którym z artystą rozmawia krytyk i historyk sztuki, Aleksander Wojciechowski.
Przez kilkadziesiąt lat Ziemski każdego niemal dnia malował lub rysował. Rysunki, szkice do obrazów i samodzielne kompozycje, stanowią swoisty pamiętnik artysty. Na wystawie przeplatać się będą z pracami na płótnie.