Do 29 sierpnia w Galerii Zachęta w Warszawie można oglądać najnowszy projekt artystyczny Evy Weinmayr, będący swojego rodzaju dochodzeniem w sprawie tajemniczego zniknięcia brytyjskiego duetu artystycznego Art in Ruins, stworzonego przez Hannah Vowles i Glyna Banksa.
Grupa Art in Ruins zyskała międzynarodowy rozgłos w latach 80. i 90., podejmując w prowokujący sposób tematy związane z kapitalizmem, dyskryminacją, a także własną rolą w świecie sztuki. Po politycznej fazie aktywności grupa nagle zamilkła. Eva Weinmayr stara się odkryć, co było przyczyną tej całkowitej rezygnacji z produkcji sztuki.
Podejrzewa, że mogło to wynikać z potrzeby uwolnienia się z paradoksu krytykowania systemu, którego byli częścią. Być może na ich decyzję wpływ miał ogłoszony przez Gustawa Metzgera w latach 70. Strajk sztuki, nawołujący artystów do zaniechania tworzenia na jeden rok. Albo stało się tak z powodu wyczerpania pomysłów, dlatego postanowili przenieść się na inne pola działania.
Projekt może być postrzegany jako antydokument, ponieważ jego treść stanowią wyłącznie przytaczane w wywiadach spekulacje i wspomnienia. Pokawałkowana i na nowo złożona opowieść rozwija się jednocześnie na trzech ekranach. Częścią projektu jest książka Pause, 21 Scenes Concerning the Silence of Art in Ruins (Occasional Papers, London) — zebrane w niej przez artystkę wywiady posłużyłyza scenariusz do sztuki teatralnej.
Eva Weinmayr współpracowała z Gustawem Metzgerem przy projekcie Water Found on Mars (2006). Jej prace były pokazywane m.in. na Biennale w Istambule (Frozen Waves, 2007), Biennale w Berlinie (One Night Night Stand, 2008) i w Contemporary Art Museum Saint Louis (Frontroom, 2009). Tworzy filmy i performanse, jest autorką interaktywnych odczytów.
Eva Weinmayr – Ciekawe, co oznacza ta cisza
29 czerwca — 29 sierpnia 2010
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie