W dniach od 30 lipca do 8 sierpnia 2010 r. odbędzie się XIV Gdański Festiwal Szekspirowski. W tym roku zaprezentowanych zostanie 20 spektakli z całego świata.
W ramach imprezy wystawione zostaną cztery polskie przedstawienia, nominowane do nagrody w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2009/2010. W tym roku konkurs przyjął nową formułę, na festiwal zaproszono cztery wybrane konkursowe spektakle, a ostateczny werdykt zapadnie podczas imprezy.
Pokazane będą również zagraniczne spektakle wywodzące się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii Węgier, Armenii, Zimbabwe. Będzie też możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli. Szczególnie interesujące będą z pewnością dwie produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa – Sen Nocy Letniej i Hamlet, a także francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) – Burza! i Czekając na sen. Po raz drugi zaprezentowany zostanie spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który w 2008 roku pokazał wspaniałą Zimową opowieść w reżyserii Yoshihiro Kurity. W tym roku Hamlet tego samego reżysera zagości na Festiwalu.
Nie lada gratką dla widzów ceniących sobie kunszt aktorski będzie prezentacja monodramu Wyobraźcie sobie… William Shakespeare ze świetną rolą Andrzeja Seweryna, przygotowany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Wydarzeniem festiwalu będzie także jeden z najciekawszych rumuńskich spektakli szekspirowskich ostatnich lat polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie – Burza w wykonaniu Toma Caragiu Theatre z Ploieşti. Zaprezentujemy też spektakl Jak wam się podoba uznanego węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w węgiersko-ukraińskiej koprodukcji teatrów: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.
W tym roku po raz pierwszy realizowany będzie spektakl popularnego w Wielkiej Brytanii nurtu teatru społecznego (community play), w którym członkowie lokalnej społeczności są zaangażowani w produkcji teatralną nie tylko jako widzowie, ale także jako autorzy przedstawienia. Takim przedsięwzięciem jest Perykles brytyjskiej grupy Parrabbola, który rozegra się na Dolnym Mieście w Gdańsku. Weźmie w nim udział około 100 aktorów wybranych na drodze castingu i poprzez zgłoszenia do organizatorów projektu.
Festiwal Szekspirowski jest dużą, cykliczną, międzynarodową imprezą teatralną organizowaną co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie Gdańska i całego Trójmiasta. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami oraz bogaty program edukacyjny. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania oraz wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata.