Zakończył się projekt Nowe Sukiennice czyli gruntowny remont i modernizacja w Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, pierwszym polskim Muzeum nazwanym narodowym. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się 24 lipca o godz. 12.00 w Sukiennicach (Rynek Gł. 1).
Uznaliśmy to za dobrą okazję do uroczystego podpisania aktu symbolicznego Odnowienia Muzeum Narodowego w Krakowie po 130 latach nieprzerwanej działalności. Na naszych oczach powstaje elegancki salon sztuki, gdzie nowoczesność będzie współżyła z tradycją – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
Powstanie Galerii w Sukiennicach miało wymiar patriotyczny. 3 października 1879 roku w nowo odrestaurowanych reprezentacyjnych salach Sukiennic hucznie obchodzono jubileusz pięćdziesięciolecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dwa dni później Henryk Siemiradzki postanowił podarować miastu swój obraz Pochodnie Nerona, z przeznaczeniem do przyszłej kolekcji Muzeum Narodowego. Podobny gest uczynili również inni artyści uczestniczący w jubileuszu. Uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 7 października utworzono Muzeum Narodowe w Sukiennicach jako własność Gminy Miasta Krakowa na pożytek całego narodu.
Podczas uroczystości podpisania Aktu Odnowienia Muzeum Narodowego w Sukiennicach Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy nominacje kilkunastu znamienitym osobistościom, które zgodziły się zostać Ambasadorami Galerii w Sukiennicach. Są wśród nich m.in.: Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Juliusz Machulski, Jerzy Owsiak, Alicja Resich-Modlińska, Bogusław Sonik, Jerzy Stuhr, Róża Thun, Grzegorz Turnau. Wtedy też ogłoszony zostanie termin otwarcia Nowych Sukiennic dla publiczności.
Nowe Sukiennice są inne niż dawne. Z jednej strony Galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do XIX-wiecznego wyglądu. Na ścianach powróciły kolory sprzed 130 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. Z drugiej strony jest to już muzeum XXI wieku.
W zabytkowyn budynku powstały zupełnie nowe i nowocześnie wyposażone pomieszczenia, które pozwalają na interaktywny odbiór sztuki i ciekawą edukację. W MULTITECE, czyli sali multimedialnej, widz otoczony 9 szklanymi ekranami będzie miał wrażenie, że znalazł się w wirtualnym świecie sprzed 130 lat – czasach, gdy powstało Muzeum w Sukiennicach. MEDIATEKA, czyli sala wielofunkcyjna i komputerowa, będzie wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie. Znajdują się tam artomaty, tzn. specjalnie wyposażone stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory, artystów, gry i quizy. Do prowadzenia bogatego programu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych posłuży ATELIER – sala edukacyjna.
Nowe Sukiennice pozostały galerią najlepszych w Polsce dzieł sztuki polskiej XIX wieku, jednak sposób ich eksponowania zmienił się. W jaki sposób? to będzie można zobaczyć, zwiedzając sale, które mają teraz nowe nazwy: Sala Bacciarellego: Oświecenie, Sala Michałowskiego: Romantyzm, w stronę sztuki narodowej, Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii i Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki . Na 1000 metrów kwadratowych Galerii podziwiać można teraz 195 obrazów i 19 rzeźb.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach została zamknięta 31 sierpnia 2006 roku. Jej remont i modernizacja były jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8 733 610 euro. Przed rozpoczęciem remontu trzeba było wywieźć z Sukiennic wszystkie dzieła: blisko 1300 obrazów i rzeźb, w tym tak olbrzymich płócien (każde o rozmiarach blisko 30 m²) jak Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Hołd pruski i Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki czy Czwórka Józefa Chełmońskiego.
W czasie remontu wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych podłóg, 4 kilometry instalacji elektrycznych, 3 kilometry rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń, takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory. Pokryto tynkami i farbą 5000 metrów kwadratowych powierzchni. Wstawiono 1800 metrów kwadratowych świetlików, setki metrów kwadratowych nowych lub odnowionych okien i drzwi. Powstała nowa konstrukcja dachu. Pojawiła się winda do transportu obrazów i szklana winda dla publiczności.
Remont Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach nie byłby możliwy bez finansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzystaliśmy też ze wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.