30 lipca 2010 r. o godzinie 15.00 w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Okopowej i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku będzie miał miejsce wernisaż warsztatów plastycznych Szekspir 4ever, które odbywają się w ramach XIV Festiwalu Szekspirowskiego prowadzonych przez Iwonę Zając.
Uczestnicy warsztatów poslugiwali się techniką murales – techniką malowania na murach, wynalezioną przez meksykańskiego malarza Diego Riverę. Warsztaty dotyczą fenomenu Szekspira i elementów komediowych w jego sztukach. Słońce, wakacje nastrajają nas pogodnie dlatego w tym roku motywem przewodnim jest cyrk, zabawa, zamiana ról. Uczestnicy wykonali szablony, malunki i napisy, wykorzystując cytaty z komedii szekspirowskich.
Warsztaty plastyczne, odbywające się w pracowni Iwony Zając na terenie Stoczni Gdańskiej, to kontynuacja zajęć rozpoczętych w 2004 roku. W ramach kolejnych edycji Festiwalu Szekspirowskiego powstały malunki Szekspir na ulicy, Logo Szekspir, Szekspir z Zającem, Szekspir na różowo. Murale ozdobiły ściany przejścia podziemnego w Gdańsku – pod skrzyżowaniem ulic Okopowej i Podwale Przedmiejskie. Miejsce to, położone niedaleko działki, na której ma powstać Gdański Teatr Szekspirowski, jest symbolicznym przejściem z Gdańska Głównego na Dolne Miasto. Codziennie przemieszcza się przez nie tysiące Gdańszczan wysiadających z tramwajów i śpieszących się do pracy i na uczelnie. Kiedyś straszące swoim wyglądem, po pięciu latach zyskało status najbardziej teatralnego ze wszystkich przejść podziemnych w Trójmieście. Żeby spotkać Lady Makbet, Hamleta lub innego z bohaterów szekspirowskich wystarczy wejść do tunelu.
Uczestnicy warsztatów: Dębska Olimpia, Fandrejewski Jarosław, Fijałkowska Ola, Garska Emila, Janiec Jarosław, Jednacz Agata, Kinowska Ania, Kłaczkowska Paula, Maćkowiak Anna, Małyjasiak Magda, Pączkowska Michalina, Piątkiewicz Karolina, Szczepańska Helena, Zając Ania
Prezentowane zaproszeniana wernisaż zaprojektowane zostały przez studentów grafiki ASP w Gdańsku: Martę Ciecholewską, Marcina Budzyńskiego, Michała Linowa.
Iwona Zając – urodzona w 1971 roku w Gdańsku. Malarka, w 1999 roku ukończyła gdańską ASP. Od 2002 roku rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Nominowana na Gdańszczanina Roku 2007. W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół.
Od 2000 roku zajmuje się malarstwem ściennym, swoje muralesy pokazywała w Polsce i za granicą. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia – seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej muralesów się zmienił i ogniskuje wokół rodziny: Mama, On mnie tego nauczył, Berek, Kobiety w moim domu. Od lat współpracuje z FTG i GTS (prowadząc warsztaty plastyczne podczas festiwali szekspirowskich) oraz instytucjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych dla młodzieży (Idąc za słowem).
Szekspir 4ever
22.07-30.07.2010
Wernisaż 30 lipca o godzinie 15.00
przejście podziemne pod skrzyżowaniem ulic Okopowej i Podwale Przedmiejskie, Gdańsk