W każdy wtorek sierpnia 2010 w warszawskim KINO.LAB prezentowane będą filmy w ramach cyklu Francuskie Rendez-vous. W tym miesiącu zaprezentowane zostaną cztery produkcje francuskie z ostatnich lat: Witamy Philippe’a Loireta, Dla syna Alix De Maistre, Piosenki o miłości Christophe’a Honore’a oraz Ci, którzy zostają Anne Le Ny.
Witamy/ Welcome, reż. Philippe Loiret, Francja 2009, 110′
17-letni Bilal (Firat Ayverdi), pragnąc ponownie spotkać się w Anglii ze swoją dziewczyną Miną, podróżuje nielegalnie przez Europę, a w trakcie tej wyprawy staje przed koniecznością przepłynięcia Kanału La Manche. Aby go przepłynąć, chłopak zapisuje się na lekcje pływania u ratownika Simona (Vincent Lindon), który decyduje się pomóc Bilalowi po to, aby zaimponować swojej byłej żonie.
Dla syna/ Por un fils, reż. Alix De Maistre, Francja 2009, 98′
Psychologiczne studium straty, miłości i nadziei, opowiadające historię matki, która nagle traci ukochanego syna. Catherine (Miou-Miou), mimo pozorów normalnego życia, nie może pogodzić się ze zniknięciem kilkuletniego wówczas synka Tony’ego (Arthur Buratti). Dziesięć lat po tajemniczym zaginięciu na policję dzwoni nastolatek przedstawiając się jako Tony, a śledztwo w sprawie jego zniknięcia zaczyna się na nowo.
Piosenki o miłości/ Chansons d’amour, reż. Christophe Honoré, Francja 2007, 100′
Film określany mianem Parasolek z Cherbourga rozgrywających się w paryskiej scenerii – wypełniona francuskimi piosenkami historia trojga ludzi – Ismaela (Louis Garrel), Julie (Ludivine Sagnier) i Alice (Clotilde Hesme), których z czasem zaczynają łączyć uczucia o różnych odcieniach, wspólne mieszkanie, praca i życie towarzyskie.
Film nominowany do Złotej Palmy w konkursie głównym festiwalu w 2007 roku, a w 2008 – nagrodzony Cezarem za najlepszą muzykę.
Ci, którzy zostają/ Ceux qui resistent, reż. Anne Le Ny, Francja 2007, 93′
Kameralny dramat psychologiczny rozgrywający się między Bertrandem (Vincent Lindon) i Lorraine (Emmannuelle Devos), których związki stanęły pod znakiem zapytania ze względu na nieuleczalną chorobę drugiego z partnerów. Poznają się przypadkiem w trakcie jednej z wizyt w szpitalu.
Debiut reżyserski młodej Anne Le Ny przyniósł jej filmowi trzy nominacje do Cezara, najważniejszej francuskiej nagrody filmowej – dla najlepszego debiutu, najlepszego scenariusza oryginalnego i dla najlepszego aktora.