10 sierpnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie zostanie otwarta wystawa Grażyny Brylewskiej pod tytułem O pustce.
Kilka słów o tematyce wystawy od artystki: Temat przyszedł do mnie sam. Zanotowałam słowa O pustce i przestałam o nim myśleć. A potem zaczął wracać i uwierać. Pustka w naszej kulturze to brak, krąg niemożności. A ja uparcie myślałam o przedmiotach. O przedmiotach bez właściwości, stojących w ciszy. Powstające przedmioty cechowała duża przygodność i nietrwałość, które to cechy można odnieść do przygodności istnienia. I tak zaczęłam myśleć o pustce i jej rozumieniu w filozofii buddyjskiej, w której rzeczywistość jest pustką i pusta jest natura przedmiotów. Ja zdaję się na intuicję. O teksty o pustce poprosiłam Bognę i Rafała.
Grażyna Brylewska
Urodzona w 1950 r. w Poznaniu. Studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych ( obecnie ASP) w Poznaniu w latach 1968-73, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa ,aneks z Tkaniny w roku 1973. Spotkanie z profesor Magdaleną Abakanowicz (1770-73) wpłynęło na wybór drogi twórczej. W latach 1979/80 z rekomendacji prof. Magdaleny Abakanowicz studiowała, dzięki stypendium Fundacji F.V.S. Herdera ,w Wiedeńskiej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej. Od roku 1999 zajmuje się również dydaktyką. Początkowo w Poznaniu w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Scholi Posnaniensis a od 2001 w Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie.Obecnie jest profesorem w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od dziesięciu lat uczy również w Krakowskich Szkołach Artystycznych (SAPU). Współtworzyła krakowską Galerię BB.
Zajmuje się również działalnością kuratorską Współpracowała wielokrotnie z Galerią Zabo w Norymberdze i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jest członkiem Rady Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju . .
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Od 1973 uczestniczyła w ponad 250 wystawach zbiorowych. Za swoje prace otrzymała nagrody i wyróżnienia , m.in. Grand Prix na ConsumentArt w Norymberdze (1993), III (2003) i II nagrodę (2006) w Międzynarodowych Festiwalach Sztuki Książki w Warszawie.
Prace w zbiorach: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Okręgowe w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Savaria – Muzeum Szombathely, Węgry, PATIO Centrum Sztuki w Łodzi, SBWA w Warszawie, Zbiory Miasta Rauma w Finalandii, Cook Collection w Chicago, Musse de la Tapisserie Contempopaire, w Angers we Francji.