Od 12 do 29 sierpnia 2010 roku z Pragi aż do Gdańska i znów do Pragi przejedzie Mobilna Karawana Pełna Sztuki prezentująca projekt 736km.
736 KM jako wydarzenie interdyscyplinarne z pogranicza działań artystycznych, edukacyjnych i społecznych jest próbą stworzenia otwartej platformy współpracy pomiędzy czterema organizacjami pozarządowymi – polską, czeską, węgierską i słowacką – na zasadach wymiany, wsparcia i zainicjowania współpracy transgranicznej w obszarze szeroko pojętej kultury i sztuki. Realizacja wspólnego projektu pozwoli w sposób innowacyjny zaprezentować prace współczesnych artystów 4 państw z różnych dziedzin sztuki (m.in. sztuki plastyczne, muzyka, teatr tańca, literatura, film) będących tematycznie i merytoryczne ściśle związanych z tematem projektu, jakim jest fizyczny dystans 736 kilometrów pomiędzy Gdańskiem a Pragą. Odległość pomiędzy dwoma miastami jest punktem wyjścia do myślenia o naszym sąsiedztwie, jak mieszkańcy obu krajów postrzegają swoich sąsiadów, jakie schematy i stereotypy istnieją w świadomości obu społeczeństw. 736 KM jest projektem z założenia integrującym i zachęcającym do indywidualnego rozwoju zainteresowań i zdobywania wiedzy o kraju sąsiedzkim.
Ważnym atutem projektu jest jego mobilność. 736 kilometrów to dystans pomiędzy Gdańskiem a Pragą, który zamierzamy pokonać dwa razy – z Gdańska do Pragi i z Pragi do Gdańska, przemieszczając się karawaną złożoną z pięciu przyczep kempingowych. Jedną z inspiracji do stworzenia tego projektu są wspomnienia z dzieciństwa (autorami projektu są osoby urodzone w II poł. lat 70-tych), gdzie szczytem marzeń była możliwość spędzenia wakacji w przyczepie kempingowej i udanie się egzotyczną podróż zagraniczną do jednego z państw bloku wschodniego. Realizując swój projekt, artyści pragną powtórzyć ten eksperyment, tylko okoliczności i motywy podróży będą zupełnie inne. Po pierwsze, granica pomiędzy państwami, którą będą przekraczać, stała się już tylko umownym miejscem w rzeczywistości, zaznaczona tylko na planie trasy naszej podróży (strefa Schengen). Po drugie kraj, jaki pamiętają z czasów dzieciństwa, już nie istnieje (Czechosłowacja). Po trzecie, artyści jadą z misją zwiększenia świadomości mieszkańców Polski i Republiki Czeskiej o wiedzę na temat sztuki współczesnej i kultury obu krajów, a także bliższego przyjrzenia się stereotypom myślenia i mechanizmom społecznym, jakie wpływają na nasze stosunki sąsiedzkie.
W projekcie udział biorą: George Braque, Pavla Byrtusova, Marketa Cileckova, Daniela Deutelbaum, Duo performance, Leon Dziemaszkiewicz, Angelika Fojtuch, zespol Gowno, Ola Grzonkowska, Pavel Havrda, Alicja Karska, Jan Kuntos, Martin Krkosek, Fernand Leger, Richard Loskot, grupa Lowbudget, Honorata Martin, Henri Matisse, Amadeo Modigliani, Jacek Niegoda, Patrycja Orzechowska, Robert Palkovic, Pablo Picasso, Jan Plesl, Maciek Salamon, zespol Samorzadowcy, Libor Svoboda, Blanka Svedova, Dusan Urbanec, Aleksandra Went, Adam Witkowski, Maja Witkowska, Julita Wojcik, Honza Zamojski, Alina Zemojdzin oraz Dominik Zizka.
Organizacją projektu zajęły się stowarzyszenia: AKUKU Sztuka oraz 5 Photo.
Strona projektu: www.736km.com