W Gdańsku realizowany jest kolejny projekt z cyklu Miejski Znak Kultury zatytułowany Żuraiwe. Zakończenie prac zaplanowane zostało na koniec sierpnia.
Miejski Znak Kultury to ogólnodostępne dla odbiorców artystyczne działanie w przestrzeni miejskiej nawiązujące do miejsca, w którym powstało lub do jego funkcji, na stałe z tym miejscem związane.
Kolejnym przykładem twórczej interwencji w przestrzeń miejską jest projekt Żurawie. Jest to plastyczna realizacja w przestrzeni publicznej odnosząca się do historii miejsca, w którym ma powstać – gdańskiej dzielnicy Zaspy (estakada, fragment dawnego pasa startowego). Tu mieszkał Lech Wałęsa, tu odbyła się msza papieska, zlokalizowane było cywilne lotnisko.
Żurawie to odczytanie historii miejsca przez trzydziestolatka, dla którego tamte chwile stanowią historię, on w nich nie uczestniczył, choć zmieniły one świat, w którym dziś żyje i pracuje.
Żurawie to przedstawienie klucza lecących ptaków, przedstawienie za pomocą odwzorowania ich cienia, malując go na estakadzie i fragmentach pasa startowego. Cień w tej pracy to symbol istnienia czegoś, czego dziś już fizycznie nie ma – to pozostawiony ślad. Klucz ptaków ma symbolizować wzajemne zaufanie, jedność oraz wspólnie obrany kierunek i cel. Ptak to symbol wolności – żuraw ma tę wolność potęgować – jako gdański symbol (dźwig stoczniowy / żuraw). Projekt odnosi się do tegorocznych obchodów 30-lecia powstania Solidarności.