12 sierpnia 2010 roku w Lublinie rozpocznie się jedno z największych letnich wydarzeń artystycznych na Lubelszczyźnie – Jarmark Jagielloński 2010. Ulice Starego Miasta ponownie zapełnią się kupcami oferującymi oryginalne wyroby, artystami m.in. z Polski, Ukrainy i Białorusi, turystami i mieszkańcami Koziego Grodu. Na Placu po Farze wyrośnie scena, na której pojawią się nie tylko zespoły z Polski, ale i zagraniczni goście z Węgier czy Rumunii, a na Błoniach pod Zamkiem staną w szranki rycerze.
W programie: Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej 10-14 sierpnia
Od wtorku skwer przy ulicy Olejnej zamienił się w pracownię rzeźby ludowej. 20 osób uczestniczy w tegorocznych warsztatach, które zakończą się w sobotę. Już pod koniec pierwszego dnia z kawałków drewna wyłoniły się z ludowe baby czy aniołowie. Pani Marta już po raz kolejny dołączyła do grona uczestników. W zeszłym roku poznawała tajniki garncarstwa, w tym wycina niewielkiego anioła w drewnie. Swoją wiedzę zamierza przekazać innym, bo na co dzień jest nauczycielką plastyki i techniki w szkole plastycznej i organizuje podobne zajęcia dla swoich podopiecznych. Za jej wstawiennictwem po zeszłorocznych warsztatach szkoła zakupiła dwa koła garncarskie, na których pracuje młodzież.
W tym roku na zajęcia przyjechała kilkuosobowa grupa studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jarmarkowa Letnia Szkoła to dla nich forma wakacyjnego zdobywania doświadczenia, które w przyszłości może przydać się na studiach. Na warsztatach nie zabrakło także debiutantów, choć jak się okazało, z wrodzonym talentem. Pani Agnieszka już pierwszego dnia niemal ukończyła swojego pierwszego anioła, któremu brakuje tylko skrzydeł. Tadeusz, na co dzień zajmujący się handlem, zdecydował się pierwszy raz chwycić w ręce dłuto i pod jego czujnym okiem powstaje wiejska baba.
Wystawy: Rzeźba Ludowa
12 sierpnia o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy ul. Grodzkiej 14 odbędzie się wernisaż, na którym będzie można zobaczyć prace m. in. Mieczysława Gaji, Anny Padoł, Mieczysława Zawadzkiego, Waldemara Styperka oraz Iwana Supruńczika z Białorusi.
12 sierpnia o godzinie 22.00 rozpocznie się Festiwal Opowiadaczy Słowodaję. W klimat średniowiecznych opowieści wprowadzi nas Stowarzyszenie Grupa Studnia O. Jej znakiem firmowym są przekazywane ustnie historie oparte na bajkach, baśniach, mitach i epokach wywodzących się z różnych epok i kultur. Już w czwartek będziemy mieli okazję uczestniczyć w Nocy Średniowiecznych Opowieści w wykonaniu jednego z członków grupy Jarka Kaczmarka.
Teatr: Pieśń o Rolandzie, 12 sierpnia o godzinie 23.00
Dziedziniec Archiwum Państwowego stanie się tłem dla średniowiecznej walki za sprawą spektaklu Pieśń o Rolandzie na motywach znanej legendy o Królu Karolu i jego najdzielniejszym rycerzu Rolandzie. Spektakl jest widowiskiem plastyczno-muzycznym z muzyką na żywo. To niezwykle kameralne, ale niezapominane widowisko dowodzi, iż teatru nie tworzą wielkie scenografie, ale można go ciekawie opowiedzieć nawet za pomocą dwóch rąk i jednego aktora.