Do 19 sierpnia 2010 roku w Zamościu trwa XI edycja Letniego Festiwalu Filmowego. W trakcie imprezy, która potrwa od 13 do 19 sierpnia w Hetmańskim Grodzie, na widzów czeka 27 filmów pełnometrażowych, 43 etiudy i krótkometrażowe animacje oraz łącznie kilka godzin projekcji filmów zakwalifikowanych do Konkursu Kina Niezależnego. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w nowym obiekcie Centrum Kultury Filmowej Stylowy oraz na Rynku Wielkim Starego miasta.
POPOŁUDNIE Z MISTRZEM upłynie w Zamościu pod znakiem Cwału i Rewizyty. Obydwa filmy pochodzą z ostatnich lat działalności Krzysztofa Zanussiego, który pełnometrażową Strukturą Kryształu zadebiutował ponad czterdzieści lat temu. Uhonorowaniem wieloletniej pracy cenionego artysty będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Zamojskiej Alei Sław, ufundowanej przez głównego sponsora Festiwalu PGE Zamojska Korporacja Energetyczna. Uroczystość ta, którą uświetni swoją obecnością wybitny reżyser, będzie miała miejsce w pierwszym dniu Festiwalu na ulicy Grodzkiej. Fani przedstawiciela kina moralnego niepokoju będą mogli się z nim spotkać także wieczorem w Centrum Kultury Filmowej Stylowy, gdzie otworzy on wystawę swoich pamiątek.
FESTIWALOWE REKOMENDACJE to dziewięć filmów, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podbiły serca widzów i jurorów najważniejszych festiwali filmowych na całym świecie.
Wśród nich znajdują się:
Liban – zdobywca Złotego Lwa, MFF w Wenecji oraz Złotej Żaby, Camerimage.
Była sobie dziewczyna – Oscary, 3 nominacje oraz Złoty Glob, nominacja.
Niezasłane łóżka – Nagroda Główna Jury Sundance Festival, nominacja.
Różyczka – zdobywca Złotego Lwa, FPFF w Gdyni.
Samotny mężczyzna – zdobywca Lwa Queer i Pucharu Volpi, MFF w Wenecji; Oscary, nominacja; Złoty Glob, 3 nominacje.
Chinka – zdobywca Złotego Lamparta, MFF w Locarno.
Gorzkie mleko – zdobywca Złotego Niedźwiedzia i Nagrody FIPRESCI, MFF w Berlinie.
Ja, też! – zdobywca Nagrody Publiczności, MFF w Rotterdamie oraz Nagród dla najlepszego aktora i aktorki, MFF w San Sebastian.
Co wiesz o Elly? – zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia, MFF w Berlinie oraz Nagrody Netpac, MFF w Brisbane.
UCZYMY SIĘ DUŃSKIEGO to blok, w którym na fanów X muzy czeka przegląd promujący duński dorobek filmowy ostatnich lat, przygotowany dzięki współpracy z Duńskim Instytutem Kultury oraz Ambasadą Danii w Polsce.
– Nie bój się mnie, reż. Kristian Levring, Dania, 2008, dramat/thriller
– O czym nie wie nikt, reż. Sřren Kragh-Jacobsen, Dania, 2008, thriller polityczny
– Dobre serce, reż. Dagur Kári, Dania, Francja, Islandia, Niemcy, USA, 2009, komedia/dramat
– Płomień i Cytryna, reż. Ole Christian Madsen, Dania, 2008, dramat/film wojenny
– Kandydat, reż. Kasper Barfoed, Dania, 2008, thriller
– Metropia, reż. Tarik Saleh, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, 2009,
Animowany/ Sci-Fi
– Dwa światy, reż. Niels Arden Oplev, Dania, 2008, dramat
– Roskilde, reż. Ulrik Wivel, Dania 2008, dokumentalny
– Kolarz i tancereczka, – baśń o dwóch komarach reż. Jannik Hastrup i Flemming Quist Miller, Dania, 2007, animowany, dla dzieci
– Święta Karli, reż. Charlotte Sachs Bostrup, Dania, 2007, dla dzieci
KINO Z GWIAZDAMI, POD GWIAZDAMI czyli plenerowe projekcje sfinansowane przez Urząd Miasta Zamość, które zagoszczą na Rynku Wielkim przez weekend otwierający Festiwal. Na Zamościan i turystów zwiedzających zabytkowe Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury, czekają przez trzy kolejne dni filmy, które w minionym sezonie cieszyły się miejscami w czołówce światowych Box Office’ów:
– The Hurt Locker. W pułapce wojny, reż. Kathryn Bigelow; wyst.: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Ralph Fiennes; USA 2008
– Dystrykt 9, reż. Neill Blomkamp; wyst.: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt, John Sumner, Sylvaine Strike; USA, Kanada, Nowa Zelandia, RPA, 2009
– Kochaj i tańcz, reż. Bruce Parramore; wyst.: Izabella Miko, Mateusz Damięcki, Rafał Królikowski, Katarzyna Figura, Krzysztof Globisz, Wojciech Mecwaldowski, Polska, 2009
OBJAZDOWA ETIUDA & ANIMA to przegląd wyróżnionych i nagrodzonych etiud oraz animacji w trakcie 16. edycji popularnego Festiwalu, który odbywa się na przełomie listopada i grudnia. Wśród nagrodzonych etiud będzie można zobaczyć filmy studentów z najlepszych szkół filmowych świata – z Czech, Meksyku, Bułgarii, Słowacji, Anglii i Polski. Natomiast w zestawie animacji, zaskakującym różnorodnością technik i styli, pojawią się m.in.: czarna angielska komedia nominowana do Oscara This Way Up, najnowszy film genialnego twórcy estońskiego Priita Pärna Tuukrid Vihmas, meksykański lalkowy horror Jaulas, czeska komedia Chybička se vloudí, kolażowa rosyjska aria operowa Kantata spasenie oraz animacje japońskie zrealizowane przez niezależnych twórców, cechujące się wyjątkową estetyką, subtelnością i wyrafinowaniem.
KONKURS KINA NIEZALEŻNEGO to dawka najlepszego polskiego kina offowego wyłonionego w selekcji konkursowej. Niezależni twórcy powalczą o nagrody w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz film animowany. Dla najlepszych filmów, w każdej z kategorii czekają nagrody w wysokości 2000 zł ufundowane przez sponsora Festiwalu firmę Multimedia Polska, mecenasa polskiego kina niezależnego. Ponadto na miłośników filmów spoza głównego nurtu czeka pokaz specjalny z cyklu MultimediaOFF filmu pt. Czarny. Projekcji najnowszego filmu Dominika Matwiejczyka, będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserem.
W trakcie Festiwalu gościnnie zostaną także zaprezentowane filmy dokumentalne: Epidemia Miłości reż. Maciej Piwowarczuk oraz Dzieci z Wehrmachtu reż. Mariusz Malinowski.