4 września 2010 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci, prezentująca najciekawsze prace polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Ekspozycja potrwa do 17 października br.
Zarówno miejsce, jak i termin wystawy zostały wybrane nieprzypadkowo. Początek roku szkolnego skłania do refleksji nad potrzebami i oczekiwaniami, w tym także estetycznymi, dzieci. Natomiast Muzeum Regionalne w Stalowej Woli już od dłuższego czasu wspiera i promuje współczesne polskie wzornictwo, zarówno w Polsce jak i za granicą.
Na wystawie pokazane zostaną unikalne, jednostkowe projekty, przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu, czy po prostu służące do dobrej zabawy.
Wiele z nich powstało, ponieważ rodzice-projektanci nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnią lub próbą powrotu do dzieciństwa.
Kuratorka Agnieszka Jacobson-Cielecka o wystawie:
Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska’s, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego. Inni, jak Trzy Myszy, Kwasieborski, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin czy Maja Ratyńska, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci.
Osobną kategorię stanowią książki – powód do dumy polskiej grafiki. Wydawane przez niewielkie i niezależne wydawnictwa, które z powodzeniem konkurują z wielkimi koncernami wydawniczymi i zdobywają jedna po drugiej prestiżowe nagrody IBBY (The International Board on Books for Young People). Prezentowane na wystawie pozycje wydawnicze nie mają ambicji przeglądu, są subiektywnym i autorskim wyborem Kuratora, ale każdą z nich cechuje najwyższy poziom artystyczny i bardzo wiele humoru.
Projektowanie dla dzieci jest nie lada wyzwaniem – dzieci są najbardziej szczerymi i krytycznymi odbiorcami sztuki. Nie dają się oszukać formalnymi zabiegami. Z kolei na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie u dzieci kreatywności i dobrego smaku, rozwijanie wyobraźni, wychowanie otwartego i świadomego człowieka, wrażliwego na piękno i dbającego o estetykę dnia codziennego. Wszystkie zaprezentowane na wystawie przedmioty spełniają oczekiwania dzieci i wymagania dorosłych – są ładne, użyteczne, praktyczne, proste – dobrze zaprojketowane. Autorami prezentowanych na wystawie prac są młodzi, utalentowani polscy projektanci, którzy z sukcesem realizują swoje twórcze zamierzenia i nie obawiają się konfrontacjiz najbardziej wymagającym krytykiem – dzieckiem.
Autorzy prac: Dominika Laskowska (Akuku), Emocja, Beza Projekt, Izabella Gkagkanis, Justyna Jacyszyn, Kalimba, Ziemowit Kalin, Knockoutdesign, Kompott, Michał Kwasieborski, Basia Lewandowska, Mamama, Ola Mirecka, Mysiadziurka, Miuki, 3 Myszy, Puff-Buff Design, Maja Ratyńska, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Simple, Timoore, Magdalena Jakubowska-Miąsek, Oskar Zięta, Anna Żelazowska (Alelale).
Wydawnictwa: Dwie Siostry, Wytwórnia, Czarodziejska Kura, Znak.
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Dziecinada – polski dizajn dla dzieci
4.09 – 17.10.2010 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli