24 września 2010 r. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu rozpocznie się wystawa fotografii i rysunków Basi Sokołowskiej pt. Zjawisko naturalne. Ekspozycja będzie otwarta do 17 października 2010 r.
Prezentowana w 2009 roku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Basi Sokołowskiej W mrocznym przejściu, a także wydany z tej okazji bogato ilustrowany autorski album, pozwoliły zapoznać się bliżej z dotychczasowym dorobkiem autorki. Prezentacja toruńska będzie swoistym rozwinięciem koncepcji, które ujawnione zostały na Zamku Ujazdowskim. Dla artystki fotografowanie jest sposobem oswajania rzeczywistości, budowania związków z otoczeniem, wizualnego i emocjonalnego przetwarzania i przyswajania tego, co nas otacza.
Autorka o swoich pracach:
Ważna jest dla mnie procesualność fotografii, a w to wpisana jest przemiana. To widać po tym, jak ewoluuje moja fotografia: zaczęłam od postmodernistycznej zabawy z kompleksową kompozycją i bogatą kolorystyką (Carmen Infinitum, Internior/Mieszkanie), ewoluując ku formom bardziej abstrakcyjnym i syntetycznym (Poza Powierzchnię, Ars Moriendi, Chrysalis). Ostatnio też zwróciłam się ku fotografii dokumentalnej w cyklach Gdzie indziej czy Untold Narratives. Mimo różnych stylistyk moją fotografię łączy problematyka, wokół której krążę, jak relacja między wnętrzem i światem zewnętrznym, wielowarstwowość, procesualność, symbol.
(Krzysztof Jurecki, Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce.)
W Zjawisku naturalnym Basia Sokołowska poszerza wizualne spektrum trzech cykli fotograficznych: Ars Moriendi (1997-8), Chrysalis (2003) i Tkanki/Adaptation (2005) o rysunki, zdjęcia i notatki powstałe od 1987 r. do chwili obecnej. Fascynacja organicznością, tematyką umierania, wylęgania i strategii adaptacyjnych zaczyna się na długo przed i trwa też po powstaniu zamkniętych zestawów fotografii. Prezentowane dotychczas jako zamknięte w czasie i formie projekty tutaj okazują się jedynie widocznymi wierzchołkami fal continuum pracy artystki.
Basia Sokołowska studiowała historię sztuki na UW (1980-81), przed wprowadzeniem stanu wojennego wyjechała do Chin, a stamtąd do Australii, gdzie ukończyła historię sztuki na University of Sydney. Od 1987 roku pracowała w Art Gallery of New South Wales. W 1993 roku otrzymała stypendium w Paryżu. Od połowy lat 90. mieszka w Warszawie i w Sydney. Jest wykładowcą fotografii w Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii ZPAF, a także kuratorką kilku zbiorowych wystaw i recenzentką wystaw dla magazynu fotoTAPETA.