3 i 4 września 2010 roku w Synagodze Białej w Sejnach w ramach programu Półwyserp Nowej Muzyki odbędą się koncerty grupy Zeitkratzer.
Różnicuj, poszukuj i baw się dobrze! Niewielu wirtuozowskim zespołom muzyki współczesnej przyświeca podobne motto. Ale też niewielu łączy w swoim repertuarze kompozycji Iannisa Xenakisa z coverami utworów Whitehouse, piosenkami ludowymi oraz uproszczonymi wersjami dzieł Arnolda Schönberga. Niewiele wreszcie współpracuje z twórcami sceny noise (Keiji Haino, Merzbow), konceptualnej elektroniki (Terre Thaemlitz) czy muzyki rockowej (Lou Reed).
Zeitkratzer to wyzwanie rzucone kompozytorom przez wybitnie utalentowanych wykonawców. Oprócz swoich sztandarowych utworów zespół wykona w Wigrach instrumentalne wersje kompozycji na taśmę ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Wśród nich nowe aranżacje utworów Bogdana Mazurka, Eugeniusza Rudnika i Krzysztofa Knittla.
W czasie weekendu odbędą się dwa koncerty:
3 września 2010 o godzinie 20.00 – Zeitkrazter play Zeitkratzer (trzy sety): m.in. Lou Reed (Metal Machine Music), Zbigniew Karkowski (Monochromy), Merzbow (Crack Groove), James Tenney (Critical Band), Morton Feldman (Durations V), Terre Thaemlitz (Sloppy 42nds)
4 września 2010 o godzinie 20.00 – Zeitkratzer play Polish Radio Experimental Studio (dwa sety): m.in. Krzysztof Knittel (Norcet), Eugeniusz Rudnik (Dixi), Bogdan Mazurek (Canti) oraz wybór utworów z programu Songs, na który składają się klasyki muzyki punk.
Zeitkratzer – Założony w 1999 Zeitkratzer jest zespołem składającym się wyłącznie z solistów. To oni są jego siłą – ich zaawansowane techniki instrumentalne, ich znajomość muzyki i instrumentów elektronicznych, ich hybrydyczne doświadczenia muzyczne od rocka i popu przez noise, ambient, folk. Dziewięciu muzyków a także reżyserzy dźwięku i świateł mieszkają w różnych europejskich miastach od Wiednia przez Amsterdam po Londyn. Ich miejscem pracy jest Berlin.
Zespół utrzymuje się z grania koncertów przez co zachowuje całkowitą niezależność od międzynarodowych mecenasów muzyki współczesnej a dzięki temu także kontrolę nad własnym repertuarem. Pozwala ona na przygotowywanie wyjątkowych i przełomowych programów muzycznych, które zapewniają mu popularność na całym świecie. Składają się na nie kompozycje tak różnych muzyków jak Karlheinz Stockhausen, Lou Reed, Carsten Nicolai, John Cage, Keiji Haino, Jim O’Rourke, James Tenney, Helmut Oehring, La Monte Young, Merzbow, Alvin Lucier.
Zeitkratzer zrealizował te projekty ani przez moment nie martwiąc się o czystość nowej muzyki. Jej rozkwitto ciągłe zanieczyszczanie a idea czystego smaku jako niezależnej kategorii estetycznej – jak pokazywał Pierre Bourdieu – okazała się być niczym innym niż narzędziem wprowadzania różnic społecznych. Czysty smak opiera się odrzuceniu i odrazie w stosunku do wszystkiego, co wzbudza w nas przyjemność.
Koncertom towarzyszyć będzie koncert Zelig Rabitchnyak’s Love for Three Cockroaches grany 5 września 2010 roku przez zespół MITCH & IGOR KRUTOGOLOV & MITCH.