23 września 2010 roku w Krakowie i w Warszawie rozpocznie się Festiwal Mrożek na XXI wiek. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja i zaproponowanie nowego odczytania twórczości jednego z najważniejszych polskich dramaturgów XX wieku. Dorobek Sławomira Mrożka ukształtował myślenie kilku pokoleń Polaków o teatrze.
Organizatorzy wierzą, że także dzisiaj, u progu XXI wieku, dramaty Mrożka mogą być omawiane i na nowo interpretowane. Tym bardziej że dzięki nowym publikacjom (korespondencji Mrożka z Adamem Tarnem, Janem Błońskim, Wojciechem Skalmowskim) wiemy o jego twórczości coraz więcej. Z pewnością wiele kolejnych bezcennych informacji przyniesie pierwszy tom Dziennika Sławomira Mrożka , który ukaże się na otwarcie festiwalu 23 września. Opublikowanie tej długo oczekiwanej książki należy uznać za najważniejsze wydarzenie towarzyszące festiwalowi i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich kilkunastu lat.
Sławomir Mrożek, jeden z najwybitniejszych pisarzy i twórców europejskiej kultury, obchodzi 80. urodziny. Z okazji jubileuszu Wydawnictwo Literackie zaprasza na Festiwal Mrożek na XXI wiek, którego głównymi atrakcjami będą prezentacja I tomu Dziennika Mrożka oraz odtańczenie tanga w prezencie dla pisarza na Rynku Głównym w Krakowie.
W ramach Festiwalu Mrożek na XXI wiek odbędzie się wiele ciekawych imprez. 23 września swój hołd Mrożkowi złoży zespół Teatru Współczesnego, który pod wodzą Macieja Englerta przygotowuje Czytanie Mrożka. 24 września w Krakowie odbędą się finały ogłoszonych kilka miesięcy temu konkursów dla młodzieży, m.in. konkursu teatralnego. 25 września w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pedagodzy uczelni zaprezentują odnalezione jednoaktówki Mrożka. Opiekę artystyczną nad tym projektem sprawuje Jerzy Stuhr.
Spektakularnie zapowiada się Wielkie tango dla Mrożka – w niedzielę 26 września mieszkańcy Krakowa odtańczą tango na Rynku Głównym w prezencie dla Mistrza. Taneczny happening rozpocznie się w południe, tuż po wybrzmieniu hejnału z Wieży Mariackiej. Na scenie ustawionej obok kościoła św. Wojciecha wystąpi wielu znanych satyryków, a mistrzowie tanga udzielą zebranej publiczności lekcji tańca. Wszystkiemu oczywiście przyglądał się będzie sam Sławomir Mrożek, który po odtańczeniu tanga przez krakowian, od godz. 13.00, podpisywał będzie książki w salonie Empik Megastore.
Program Festiwalu Mrożek na XXI wiek:
Warszawa, 23 września 19.00, Teatr Współczesny, ul. Mokotowska 13 Czytanie Mrożka, Wstęp za zaproszeniami
Kraków, 24 września 11.00, Scena Klasyczna PWST, ul. Warszawska 5, Finał ogólnopolskiego konkursu szkolnych zespołów teatralnych
25 września 19.00, PWST, ul. Straszewskiego 22, Lektura odnalezionych jednoaktówek Sławomira Mrożka, Opracowanie: Jerzy Stuhr, Wstęp za zaproszeniami
26 września 12.00, Rynek Główny, scena przy kościele świętego Wojciecha, Wielkie tango dla Mrożka – krakowianie tańczą tango dla Mistrza
13.00, Empik Megastore, Rynek Główny, Sławomir Mrożek podpisuje Dziennik