3 września 2010 roku we Wrocławiu odbędzie się polska edycja Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolna Saksonia. Jej współorganizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wśród nagrodzonych przez międzynarodową kapitułę osób związanych ze Śląskie znalazła się Bente Kahan i jej Fundacja.
Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana jest od 1977 roku. W tym roku polsko-niemiecka kapituła przyznała ją historykowi Arno Herzigowi, Ewie Michnik – dyrektor Opery Wrocławskiej oraz Bente Kahan i Jej Fundacji. Uroczystość wręczenia Nagrody – wstęp wyłącznie za zaproszeniami – odbędzie się w sobotę 4 września we wrocławskim Ratuszu. Dzień wcześniej, w piątek 3 września odbędzie się pośmiertne uhonorowanie ks. prof. Antoniego Kiełbasy nagrodą specjalną Nagrody Kulturalnej Śląska ufundowaną przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Po laudacji Marszałka Marka Łapińskiego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy W hołdzie i dla chwały świętej Jadwigi – patronki Śląska. Pamięci ks. prof. Antoniego Kiełbasy 1938-2010 przygotowanej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego i OKiS przez Muzeum Miejskie we Wrocławiu. Wstęp na wernisaż za zaproszeniami.
Wiele Ślązaczek i Ślązaków, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę, osiedliło się w Dolnej Saksonii, przyczyniając się w znacznym stopniu do odbudowy tego kraju. Dlatego dolnosaksoński rząd krajowy ufundował swego czasu NKŚ jako znak więzi łączącej Kraj Związkowy ze Ślązaczkami i Ślązakami żyjącymi w Republice Federalnej Niemiec. Nagrodą tą wyróżniane były osiągnięcia twórców, którzy pochodzą ze Śląska lub których wyróżnione dzieła wykazują związki z nim. Przyznawano ją za wybitne dzieła indywidualne lub zbiorowe w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki.
Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii, kierowany myślą o porozumieniu i pojednaniu między Niemcami i Polakami, zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Od tamtej chwili nagrodą tą, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki wyróżniani są również polscy artyści zamieszkali na Śląsku.
Ponadto nagroda może być przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i krzewienia śląskiego dorobku kulturowego. Ze zmianą formuły wiązano nadzieję, iż publiczne honorowanie laureatek i laureatów Niemiec i Polski ułatwi spotkania ludzi związanych pochodzeniem lub swoją twórczością z europejsko-śląskim pejzażem kulturalnym.