20 września 2010 roku o godzinie 22.30 w Studiu Tęcza w Warszawie odbędzie się wernisaż instalacji koncertującej Where’s Chopin?
Where’s Chopin?, czyli Gdzie jest Chopin?, to wystawa audiowizualnych i interaktywnych instalacji inspirowanych twórczością Chopina, stanowiących próbę wizualizacji jego muzyki oraz przeniesienia jej poza klasyczne ramy sali koncertowej. Do projektu zostali zaproszeni trzej Polscy artyści reprezentujący różne generacje: Paweł Janicki, Jarosław Kapuściński oraz pionier polskiego wideo-artu Józef Robakowski. Wystawę będzie można zobaczyć najpierw 20 września na festiwalu Warszawska Jesień, a następnie w londyńskiej galerii Dilston Grove od 24 września do 10 października.
Projekt, zainicjowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, został przygotowany wspólnie przez Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i Instytut w ramach Roku Chopinowskiego 2010.
Instalacje Józefa Robakowskiego, Jarosława Kapuścińskiego oraz Pawła Janickiego wykorzystują niekonwencjonalne strategie interpretacji oraz kształtowania narracji muzycznej i wizualnej. Kompozycje Fryderyka Chopina, potraktowane przez artystów jako dzieło otwarte, poddane zostały reinterpretacji, fragmentacji i ponownemu scaleniu. Stworzone przez nich instalacje pozwalają widzom samodzielnie kształtować przestrzeń wystawy.
Józef Robakowski urodził się w 1939 roku. Jest artystą, historykiem sztuki i pedagogiem. Od 1959 roku uczestniczył w światowych wydarzeniach artystycznych, takich jak Documenta 6 w 1977 roku, Film as Film w Londynie, Sydney Biennale czy Biennale WRO. Tworząc eksperymentalne formy filmowe i wideo współpracował z wieloma kompozytorami i muzykami, między innymi Eugeniuszem Rudnikiem, Leszkiem Knaflewskim i Barbarą Konopką.
Jarosław Kapuściński, urodzony w 1964 roku, jest intermedialnym kompozytorem i pianistą. Od wczesnych lat 90. zajmuje się kompozycją i wykonywaniem realizacji audiowizualnych. Studiował grę na fortepianie oraz kompozycję na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doktoryzował się na University of California w San Diego. Jego prace były prezentowane między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe, Museum of Modern Art Palais de Tokyo w Paryżu i Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie. Od roku 2008 jest profesorem Uniwersytetu Stanforda, gdzie prowadzi Intermedia Performance Lab.
Paweł Janicki urodził się w 1974 roku. Jest twórcą interaktywnych systemów audiowizualnych, instalacji i performance, pracującym z estetyką microsound i kompozycją algorytmiczną. Studiował kulturoznawstwo w Uniwersytecie Wrocławskim. Wykłada w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Paweł Janicki był współzałożycielem i długoletnim członkiem kolektywu Gameboyzz Orchestra Project, który swoje audiowizualne kompozycje kreował za pomocą konsol do gier komputerowych.
20 września 2010 roku
Studio Tęcza w Warszawie
ul. Rydygiera 8, Warszawa