W dniach od 11 do 18 września 2010 r. w Krakowie i w Małopolsce przebywać będzie z wizytą studyjną sześciu indyjskich konserwatorów i edukatorów, specjalistów z zakresu ochrony i zarządzania dziedzictwem.
Jest to część wieloletniego programu, zapoczątkowanego w czerwcu 2008 r. podpisaniem memorandum dotyczącego współpracy naukowej i edukacyjnej pomiędzy MCK a INTACH (Indian National Trust for Art and Cultural Heritage), której celem jest podjęcie wspólnych działań na rzecz badań i edukacji w zakresie ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Obie instytucje od lat działają na polu ochrony dziedzictwa kulturowego, a jednym z najważniejszych obszarów ich zainteresowań w tym zakresie jest edukacja.
Wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zwłaszcza zmarłego w katastrofie smoleńskiej Podsekretarza Stanu Tomasza Mertę, program jest jednym z kilku projektów naukowo-badawczych MCK z dziedziny dyplomacji kulturalnej, które choć skierowane do wąskiej grupy specjalistów mają ogromny wpływ na postrzeganie Polski w świecie.
Odbędą się dwa seminaria, pierwsze (13 września) z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie oraz Biura Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Goście z New Delhi będą mieli okazję zapoznać się z działalnością polskich instytucji związanych z ochroną dziedzictwa i edukacją.
Podczas drugiego seminarium (15 września) delegacja INTACH-u zaprezentuje projekty związane z konserwacją obiektów zabytkowych w Indiach. Zaproszenie do udziału w rozmowach w Międzynarodowym Centrum Kultury przyjęli przedstawiciele krakowskich instytucji działających w obszarze kultury i dziedzictwa kulturowego.
Ważną częścią wizyty jest zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb indyjskich specjalistów zwiedzanie miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (historyczne centrum Krakowa, dzielnica Kazimierz oraz Kopalnia Soli w Wieliczce, Podhale). Kraków, reprezentując różnorodne przykłady unikalnego dziedzictwa a równocześnie będąc miastem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu konserwacji zabytków oraz zarządzania dziedzictwem, oferuje naturalne środowisko dla realizacji projektu, który zapoczątkować może przyszłą współpracę w zakresie szkoleń dla osób profesjonalnie zajmujących się tą problematyką w Indiach i w Polsce.
Podczas wizyty na Zamku Królewskim indyjscy goście odwiedzą wawelskie pracownie konserwatorskie, a z praktycznymi aspektami ochrony dzieł sztuki i ich konserwacją zapoznają ich pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Celem, do którego dążyć będą obie strony jest wzajemne zrozumienie i międzykulturowy dialog odwołujący się do wartości społeczeństwa obywatelskiego, a także do możliwości jakie oferuje zaawansowane szkolenie naukowe oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z zarządzaniem i ochroną dziedzictwa. Program pozwoli na poszerzenie współpracy pomiędzy Indiami i Polską. W przyszłym roku do Indii na podobną wizytę studyjną pojadą polscy specjaliści.
Wizyta jest wynikiem długofalowej strategii MCK, które jako jedna z pierwszych instytucji kultury w Polsce nawiązało tak ścisłą współpracę z Indiami czy Japonią.
W dziedzinie konserwacji Polska posiada ogromne doświadczenie i świetnych, cenionych na świecie specjalistów, problemem bywa jednak efektywne zarządzanie dziedzictwem i ochrona poprzez właściwe wykorzystanie obiektów.
Z kolei INTACH od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem i monitorowaniem przepisów prawa, związanych z dziedzictwem. Dla obu instytucji jednym z najważniejszych obszarów zainteresowań jest edukacja w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Wzajemne korzystanie z doświadczeń wpłynie więc na pewno na dalszy rozwój obu instytucji.
Indian National Trust for Art and Cultural Heritage (INTACH)
Rządowe agencje są w stanie dbać jedynie o część spośród tysięcy miejsc bogatego dziedzictwa Indii, kolejne tysiące pozostają więc bez ochrony. Taka sytuacja zrodziłą potrzebę działań pozarządowych mających na celu zapełnienie luki i bardziej świadomą, społeczną ochronę dziedzictwa. W tym celu w 1984 r. powołano INATCH, będące pionierem w zakresie konserwacji i ochrony dziedzictwa kulturowego w Indiach. Zadania jakie stawia sobie ta instytucja to m.in.: ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego i naturalnego, dokumentacja miejsc pozostających bez opieki, rozwój polityki ochrony dziedzictwa, edukacja na rzecz ochrony, podejmowanie akcji ratunkowych związanych z dziedzictwem podczas klęsk żywiołowych, działania na rzecz współpracy międzynarodowej.
Heritage Awareness
Dziedzictwo w świadomości społecznej
wizyta studyjna indyjskich konserwatorów
w Krakowie w ramach stałej współpracy
pomiędzy MCK a INTACH
11-18 września 2010
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25