18 września 2010 roku o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystawy Powolność zdarzeń. Artyści biorący udział w wystawie: Sławomir Decyk, Tomasz Dobiszewski, Jarosław Klupś, Paweł Kula, Marek Noniewicz. Wystawę można oglądać do 31 października 2010 roku.
Zmiany w sferze kultury wizualnej jakie możemy zaobserwować na przestrzeni ostatniej dekady są kolosalne. Dotyczą one zwłaszcza ogromnej liczby obrazów z jakimi mamy do czynienia na co dzień, rozwój technik informacyjnych i internetu sprawił, że obecnie niemal na wyciągniecie ręki czekają na nas wszystkie obrazy świata. Wystarczy jedno kliknięcie i reprodukcja wyszukanego obrazu jaśnieje na monitorze naszego komputera. Postęp nie ominął również fotografii, łatwość z jaką obecnie możemy wykonywać zdjęcia w niczym nie przypomina sytuacji sprzed dziesięciu lat.
Dziś fotoamatorem jest praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego z aparatem. Dla pokolenia nowego milenium, pojęcia takie jak klisza fotograficzna czy negatyw to już historia i to bardzo abstrakcyjna. Jednak dla twórców z czasu owego technicznego przełomu, fotografia oparta na procesach fotochemicznych okazuje się mieć niezwykłą wartość. Gdy pełnię praw zyskuje refleksja, a szybkość przestaje mieć znaczenie, ponowne zastosowanie znajdują wynalazki z początków historii fotografii, jak kamera otworkowa – camera obscura. To zwykła światłoszczelna puszka, czy pudełko z umieszczonym wewnątrz materiałem fotograficznym i niewielkim otworkiem, wpadające przez niego światło tworzy obrazy, których ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia artysty.
Projekt Powolność zdarzeń to prezentacja prac artystów, dla których kamera otworkowa staje się narzędziem kreacji i sposobem wglądu pod powierzchnię rzeczywistości świata obrazów. Prace prezentowane na wystawie powstawały właśnie w okresie owego technicznego przełomu i są próbą odpowiedzi na pytania o granice medium fotografii fotochemicznej. Kiedy bowiem straciła ona swój balast użytkowy wyparta przez stopniową digitalizację, stała się polem artystycznych eksperymentów. I tak w pracach Sławomira Decyka znajdziemy wizualizację obrazów słońca powstałych przy pomocy kamery otworkowej połączonej z mechanizmem zegarowym.
Paweł Kula wystawia swoje kamery otworkowe, na pastwę deszczu, śniegu i słońca, po to by uzyskać powstałe w czasie wielomiesięcznego naświetlania obrazy słońca. Jarosław Klupś bada własną ekspresję, rejestrując się zamontowaną na wprost twarzy kamerą. Tomasz Dobiszewski prezentuje fotografie zarejestrowane przez kamerę zainstalowaną na ramie roweru, na którym twórca podróżuje po mieście. Marek Noniewicz wysyła kamery otworkowe pocztą, a powstałe w czasie kilkutygodniowych naświetlań obrazy są abstrakcyjną wizją świateł z wnętrz urzędów pocztowych.
Wszyscy twórcy są absolwentami fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, którzy w sposób nowatorski wykorzystują doświadczenia fotografii uwolnionej od roli przekazu rzeczywistości. Zebrane na wystawie prace są próbą podsumowania pewnego etapu pracy artystów, z których większość realizuje się już w innych obszarach sztuki, badając elastyczność konceptualnych idei w połączeniu z komputerem, eksplorując na nowo doświadczenia wynalazców fotografii Daguerre’a i Talbota, czy też konstruując własne aparaty fotograficzne.
Bydgoszcz 3 sierpnia 2010 Marek Noniewicz