23 września 2010 roku w Warszawie rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. To dzięki temu festiwalowi polscy widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć spektakle tak uznanych artystów, jak Sasha Waltz, Xavier Le Roy, czy Jérôme Bel.
Ciało/Umysł przedstawia taniec jako sztukę myślącą, integrującą materię, czyli ciało, z ideą, czyli umysłem – mówi Edyta Kozak, tancerka i choreografka, założycielka fundacji Ciało/Umysł, która od 1995 roku organizuje festiwal.
Tegoroczna edycja to 16 spektakli z 11 krajów, wydarzenia bez precedensu – prapremiery polskie, europejskie, światowe oraz koprodukcje C/U. Kilkanaście projektów, poruszających się po pozornie skrajnych obszarach tańca – od klasyki tańca współczesnego, przez hip-hop, po projekty zacierające granice między prywatną a publiczną przestrzenią miasta – taniec w mieszkaniach i pokojach hotelowych. Łączy je wspólny punkt odniesienia, jakim jest pojęcie klasyki rozumianej z perspektywy XXI wieku, poszerzonej o nowe gatunki i style, na granicy różnych dyscyplin sztuki. 9. Ciało/Umysł to także taneczne warsztaty edukacyjne oraz warsztaty z dziedziny nowych mediów.
W tym roku C/U proponuje spojrzenie na ciało z innej, nieraz bardzo zaskakującej, perspektywy. Pokazuje ciało przeestetyzowane, będące wytworem pop-kultury (Superamas); ciało zdyscyplinowane, wytrenowane, wciąż dążące do piękna i swobody wyrażania się (Marie Chouinard); ciało odrzucone (Kakuya Ohashi); nasłuchujące i poddające się chwili (improwizacje Renaty Piotrowskiej i Michaela Schumachera), poszukujące tożsamości płci (Doris Stelzer, Olivier Dubois); zniekształcone, odbiegające od klasycznego kanonu piękna, a jednak idealne w swej naturalności i prawdzie (Alessandro Sciarroni), ciało niepełnosprawne, lecz perfekcyjnie opanowane i sprzęgnięte z przestrzenią sztuki (Bill Shannon).
Osobne miejsce w programie znalazły inspiracje chopinowskie. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykle efektowną wersję twórczości Chopina w interpretacji zespołu kanadyjskiej gwiazdy Marie Chouinard oraz zderzenie romantycznego kompozytora z japońskim hip-hopem (Kentaro).
Miejsca festiwalowe 9. edycji C/U to Teatr Imka, Teatr Polski, Centralny Basen Artystyczny, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Hotel Mercure Grand oraz przestrzeń miasta. Festiwal potrwa do 2 października.