18 września 2010 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbedzie się wernisaż wystawy i performance Ludomira Franczak Erft.
Poszukiwanie własnej tożsamości i jej konstytuowanie zwykle objawia się w naszym życiu w okresie dojrzewania. Z biegiem lat szukamy analogii wizualnych przodków, własnych korzeni i analizujemy historię rodziny czy podobieństw losów. Czasem jednak te poszukiwania stymulują przypadki i odkrywane tajemnice rodzinne. Takie są źródła autobiograficznego projektu Ludomira Franczaka zatytułowanego Erft. Jako analiza wojennych losów babci autora, pochodzącej z Kresów Józefy Wandy Kraus z domu Filipczakówny, projekt realizowany był od 2008 roku w kilku etapach, w Polsce i na Węgrzech. Według przekazanej przez babcię artysty tajemnicy, jego biologicznym dziadkiem nie był jej mąż, ale węgierski lekarz o nazwisku Erft.
Studiowanie losów, wielokrotne rozmowy z członkami rodziny, analiza dokumentów, rejestracje wideo, e-maile oraz fotografie doprowadziły autora do rodziny domniemanego dziadka na Węgrzech. Powstałe w ten sposób materiały stanowią bardzo emocjonalną opowieść o wojennej historii Europy przez pryzmat indywidualnych losów dwóch kobiet: babki i ciotki autora.
Ludomir Franczak pisze o swoim projekcie:
Interesuje mnie sam proces pamiętania. Chcę się dowiedzieć, jak historyczne fakty są zapamiętywane i modyfikowane w atmosferze sekretu rodzinnego – szeptanego po kątach. Historia mojej babci jest jedną z wielu historii wojennych – jednocześnie jest historią mojej rodziny, wiąże się z jej tożsamością. Pragnę przedstawić niejednoznaczność tej narracji – to w jaki sposób jest ona zmodyfikowana. Ujawniać w jaki sposób powstaje legenda i jaki ma ona wpływ na nasze życie.
Efektem całego projektu jest multimedialny spektakl, książka artystyczna z pogranicza pamiętnika, bajki, które łączą w sobie literaturę z grafiką oraz instalacja przestrzenna we wnętrzu galeryjnym.
Ludomir Franczak urodził się w 1974 roku w Słupsku. Jest absolwentem konserwacji dzieł sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiował także grafikę. Jest stypendystą Bornholms Hojskole w Danii, Fundacji Wyszehradzkiej oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Działa na wielu polach: tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia. Jest także twórcą scenografii i kostiumów do ponad dwunastu spektakli teatralnych.
18 września – 17 października 2010 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Gdańska Galeria Fotografii
ul. Toruńska 1, Gdańsk