Francuskie media poświęcają wiele uwagi przedstawieniu Factory 2 w reżyserii Krystiana Lupy, które gości obecnie w Paryżu. Lupa, nazywany przez francuskich krytyków jednym z najwybitniejszych współczesnych ludzi teatru, spotkał się w poniedziałek z paryskimi widzami.
Spektakl Factory 2, według Andy’ego Warhola, można było oglądać od 11 do 15 września w stolicy Francji na scenie Narodowego Teatru La Colline, w ramach międzynarodowego Festiwalu Jesiennego (Festival d’Automne).
Premiera spektaklu odbyła się w 2008 roku w krakowskim Narodowym Starym Teatrze. Spektakl cieszy się dużym powodzeniem publiczności – wszystkie bilety na cztery wieczory w liczącej ponad 700 miejsc sali zostały wyprzedane z wyprzedzeniem. Czołowe francuskie media odnotowały przedstawienie jako znaczące wydarzenie sezonu teatralnego. Dziennik Le Figaro napisał, że tego spektaklu nie może przegapić żaden miłośnik teatru. Jeden z największych reżyserów, Polak Krystian Lupa, zanurza się w sercu twórczego świata Andy’ego Warhola – pisze dziennik.
Prestiżowa radiostacja publiczna France Culture poświęciła w ubiegłym tygodniu twórczości Lupy godzinny program. Przypomniano tam, że 66-letni reżyser jest spadkobiercą innych wielkich postaci polskiego teatru – Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego i zarazem wychowawcą młodego pokolenia, w tym niezwykle cenionego we Francji Krzysztofa Warlikowskiego oraz Grzegorza Jarzyny. Obszerną, zasadniczo przychylną recenzję Factory 2 opublikował w poniedziałek dziennik Le Monde. Autorka artykułu, Fabienne Darge, określa przedstawienie Lupy jako teatr najwyższej miary, zgodny z wizjonerskim geniuszem Warhola i niesiony przez znakomitych aktorów. Recenzentka chwali scenografię odtwarzającą nowojorskie atelier Warhola z lat 60. i grę zespołu aktorskiego, w tym zwłaszcza Piotra Skiby. Jej zdaniem, na scenie do złudzenia przypomina on prawdziwego Warhola.(…)
W poniedziałek wieczorem Krystian Lupa wraz z aktorami spotkali się w teatrze La Colline z francuskimi widzami. Reżyser opowiadał o tym, że praca nad spektaklem była dla niego i całego zespołu fascynującą przygodą. Stało się coś dziwnego – trochę jak w czasie seansu spirytystycznego poczuliśmy obecność tych osób (Warhola i jego współpracowników) wśród nas – powiedział Lupa. Podkreślił, że nie chciał tworzyć ani dokumentu, ani historii o Andy Warholu, ale rodzaj fantazji o życiu, jakie wiódł twórca pop-artu. Pomyślałem (przed rozpoczęciem pracy nad Factory 2): stwórzmy fabrykę na nowo z nas. Nie opowiadajmy tej historii, tylko zakochajmy się w tych postaciach, spróbujmy przez rok żyć ich życiem – zaznaczył.
Podczas paryskiego spotkania dialog z Lupą i widzami toczyła – drogą telefoniczną z Nowego Jorku – była współpracowniczka Warhola, malarka Isabelle Dufresne, znana niegdyś pod pseudonimem artystycznym Ultra Violet.
Tytułowa Factory to mieszcząca się przy 47 Ulicy w Nowym Jorku legendarna już pracownia Warhola, która przyciągała różnych ludzi: filmowców, aktorów, malarzy i dziwaków. W latach 60. było to jedno z najmodniejszych miejsc nowojorskich.
Krystian Lupa jest najbardziej znanym we Francji – obok Krzysztofa Warlikowskiego – polskim żyjącym reżyserem teatralnym. Wystawiał wielokrotnie nad Sekwaną swoje spektakle, m.in. głośnych Lunatyków według Hermanna Brocha.
(Autor: MK Źródła: PAP)
Najbliższe spektakle: 9-10 października Faktory 2 występuje w Dublinie (Irlandia) na Ulster Bank Dublin Theatre Festival
Narodowy Stary Teatr
im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5