We wtorek 28 września 2010 roku o godz. 18.00 w Kawiarni Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Graff. W nowej formule 2 na 1 o polskiej magmie i nowej książce autorki porozmawiają z nią Dagmara Rode i Waldek Marzec.
Kinga Dunin:
Nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze można walić głową w mur, aż w końcu mur się zawali. Agnieszka od lat wzbudza mój szacunek i podziw za to, że odważnie, spokojnie, konsekwentnie i racjonalnie wali głową w polski mur.
Magdalena Środa:
Agnieszkę Graff zawsze warto czytać. I trzeba! Nie ma w polskiej publicystyce osoby tak wnikliwej, tak oryginalnej, a do tego piszącej z takim poczuciem humoru. Doskonała analityczka rzeczywistości wszelakiej, badaczka gender, wrażliwa feministka i bezkompromisowa intelektualistka. Kto nie zna prac Agnieszki Graff, ten nie wie, co tak naprawdę dzieje się w Polsce i dlaczego. Jej artykuły są nie tylko bogate i pożywne, ale też wyrafinowane smakowo.
Czy naprawdę jesteśmy krajem katolickim? Dlaczego polscy liberałowie to zwykli konserwatyści? Czy feministki żyją w gettach? I czy kobiety istnieją realnie?
Agnieszka Graff stawia te pytania minionemu dwudziestoleciu – epoce liberalnej demokracji i wolnego rynku. Pytania niewygodne, bo skoro jest rynek i demokracja, to musi być także wolność i równość. Tymczasem już dziesięć lat temu autorka pisała, że Polska to świat bez kobiet, w którym życie publiczne zdominował męski konserwatyzm.
Magma to nie tylko opowieść o Polsce nierówności i wykluczenia – płciowego, klasowego i religijnego. To diagnoza polskiego (i nie tylko) ruchu feministycznego, jego sukcesów, klęsk i perspektyw. To wreszcie manifest polityczny – wezwanie do wspólnej walki na wielu frontach: w parlamencie, na wiecu, na Manifie, w dyskursie publicznym i w popkulturze.
Agnieszka Graff (ur. 1970) – amerykanistka, filolożka, doktor literatury angielskiej, wykładowczyni Ośrodka Studiów Amerykańskich oraz Gender Studies UW, organizatorka dorocznej Manify, członkini zespołu Krytyki Politycznej. Tłumaczka Własnego pokoju Virginii Woolf oraz autorka licznych artykułów i felietonów (m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, Zadrze i Res Publice Nowej), a także książek: Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym (2001) i Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (2008).
Spotkanie z Agnieszką Graff
28 września 2010 roku, godz. 18.00
Kawiarnia Muzeum Miasta Łodzi