27 września 2010 r. ogłoszono Program IV Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario 2010, który został oficjalnie zaprezentowany wczoraj rano podczas konferencji prasowej w warszawskiej kawiarni Czytelnik.
Program:
Mistrzowskie warsztaty scenariuszowe
W tym roku, dzięki nowej formule, będą to prawdziwe warsztaty mistrzowskie. Poprowadzą je twórcy filmowi i cenieni w środowisku teoretycy scenopisarstwa ze Stanów Zjednoczonych: Paul Gulino, Anna Thomas, Andrzej Krakowski oraz Graham Jones.
W warsztatach uczestniczyć będzie ściśle wyselekcjonowana grupa scenarzystów, którzy pracować będą nad udoskonaleniem przygotowanych przez siebie wcześniej treatmentów i wybranych scen ze scenariusza pod eksperckim okiem gości.
Tematy warsztatów:
Graham Jones – Ogólny zarys i analiza struktury, dialogów oraz postaci. Rozbicie scenariusza na warstwę logiczną i symboliczną tekstu, streszczenia ze szczególnym uwzględnieniem zasad pitchingu (the three minute pitch, the 5 Set Pieces pitch, the elevator pitch).
Anna Thomas – Dramaturgia scenariusza. Rozpoznawanie poszczególnych elementów fabuły i poprawne ich zastosowanie pod kątem budowy optymalnej dramaturgi. Sposoby zaprojektowanie historii by nieprzerwanie budowała napięcie poprzez cały czasz trwania filmu.
Paul Gulino – Przygotowanie dramaturgi fabuły pod budowę pełnometrażowego scenariusza. Warsztat oparty w całości na pracach uczestników.
Andrzej Krakowski – Indywidualne konsultacje scenariuszowe. Jedyny warsztat w języku polskim i jedyny, w którym weźmie udział jedynie 10 scenarzystów. Ograniczenie liczby Uczestników spowodowane jest jego formułą i ograniczonym czasem przeznaczonym na warsztaty (6 godzin plus zajęcia organizacyjne).
W centrum zainteresowania nie znajdzie się tutaj konkretny temat, ale treatmenty nadesłane odpowiednio wcześniej przez uczestników. Podczas warsztatów każdy z nich będzie miał okazję zaprezentować swój pomysł, który następnie zostanie omówiony przez prowadzącego oraz całą grupę. Następnie wspólnie zostaną zidentyfikowane mankamenty poszczególnych treatmentów i tym właśnie zagadnieniom zostanie poświęcona dalsza część warsztatu dedykowana danemu scenariuszowi.
Wykłady
Goście Honorowi IV. edycji Interscenario – Paul Gulino, Anna Thomas, Andrzej Krakowski oraz Graham Jones poprowadzą również wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych, korespondujące bezpośrednio z tematyką ich autorskich warsztatów mistrzowskich.
Projekcje filmowe:
W tym roku organizatorzy przewidzieli trzy tematyczne cykle filmowe: Retrospektywy, Młodzi scenarzyści oraz autotematyczne Scenopisarskie katusze.
1. Retrospektywy. Tradycyjna już dla Festiwalu Interscenario retrospektywa filmów Gości Honorowych. W tym roku zaprezentujemy twórczość Paula Gulino, Anny Thomas, Andrzeja Krakowskiego.
2. Młodzi scenarzyści. Cztery filmy obiecujących młodych twórców:
- Prosta historia o miłości (scen. Maciej Sobieszczański, reż. Arkadiusz Jakubik)
- Takie życie (scen. i reż. Paweł Chochlew)
- Belcanto (scen. i reż. Ryszard Maciej Nyczka)
- Zgorszenie publiczne (scen. Maciej Prykowski, Marcin Grabowski, Adrian Katroshi, reż. Maciej Prykowski)
3. Scenopisarskie katusze. Autotematyczne filmy opowiadające o ciężkiej doli scenarzystów oraz o pracy twórczej na granicy szaleństwa we wszelkich jego odmianach:
- Barton fink (scen. Joel Coen, Ethan Coen, reż. Ethan Coen, Joel Coen)
- Adaptacja (scen. Charlie Kaufman, Donald Kaufman, reż. Spike Jonez)
- Jak to się robi (scen. Andrzej Kondratiuk, Zdzisław Maklakiewicz, reż. Andrzej Kondratiuk)
- Superprodukcja (scen. Juliusz Machulski, Jarosław Sokół, reż. Juliusz Machulski)
Wydarzenia Specjalne
Dodatkowo dla Uczestników przewidziano dwa wyjątkowe warsztaty – otwarte dla publiczności – prowadzone przez młodego twórcę rodem z Wrocławia, Konrada Aksinowicza: Format scenariusza oraz Interaktywna Gra Strukturą
Format scenariusza
Celem tego warsztatu jest nauczenie Uczestników pisania scenariuszy w odpowiednim formacie. Prowadzący zaprezentuje darmowy program CELTX, który jest kopią kosztownego programu do tworzenia scenariuszy Final Draft. CELTX jest wielkim ułatwieniem dla polskich twórców – posiada polskie znaki i słownik.
Aksinowicz zaprezentuje pracę z programem CELTX od podstaw, poruszając m.in. takie kwestie, jak: forma gramatyczna, liczba odstępów, podstawowe pojęcia (np. Cut to, Fade in). Następnie Uczestnicy obejrzą fragment filmu, aby pod kierunkiem prowadzącego skopiować wybraną scenę na papier, a następnie skonfrontować wyniki swojej pracy z innymi. Doświadczenie to ma udowodnić, że te same treści można wyrazić na wiele sposobów, w zależności od osobistego stylu twórcy. Przesłaniem warsztatu jest: nie ważne jak piszesz, tylko o czym piszesz oraz nie ważne, jak chcesz to pokazać, ważne co chcesz pokazać.
Uczestnicy warsztatów mistrzowskich proszeni są o przyniesienie własnych laptopów oraz ściągnięcie darmowego programu CELTX: dla systemu Windows, MAC OS, Linux ze strony www.celtx.com
Interaktywna Gra Strukturą
Celem tego otwartego warsztatu jest nauczenie Uczestników i publiczności analizy strukturalnej ulubionych filmów, po to, aby czerpać z nich naukę i inspirację. Prowadzący dokona na żywo strukturalnej analizy wybranego przez siebie filmu, używając do tego niezwykle pomocnego programu o nazwie Contour. Aksinowicz będzie zatrzymywał film w punktach zwrotnych lub istotnych dla jego struktury, pokazując że wszystkich filmach mają zastosowanie określone paradygmaty.
Prezentacje pięciu finałowych scenariuszy
Codziennie po godzinie 23.00 w Średniej Hali WFF we Wrocławiu, Uczestnicy Festiwalu Interscenario będą mieli okazję zapoznać się z prezentacjami pięciu finałowych scenariuszy Konkursu na Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego. Dodatkowo treatmenty prezentowanych filmów pozostaną do wglądu wszystkich zainteresowanych w czasie trwania Festiwalu. Uczestnicy mają prawo zagłosować na swoją ulubioną historię, wrzucając kupon do specjalnej skrzynki. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody – upominki od Organizatorów festiwalu Interscenario. Dzięki temu po raz pierwszy w historii kinematografii możliwe będzie wręczenie Nagrody Publiczności scenariuszowi filmu, który nie został jeszcze zrealizowany. Nastąpi to podczas uroczystej Gali Finałowej festiwalu Interscnario.
Gala Finałowa
Festiwal zwieńczy uroczysta Gala z udziałem przedstawicieli Współorganizatorów i Partnerów Festiwalu, Gości Honorowych oraz osób zaproszonych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Rozpocznie ją krótki wykład prof. Andrzeja Krakowskiego na temat różnic w mentalności i warsztacie twórczym w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowane zostaną również w telegraficznym skrócie finałowe scenariusze Konkursu na Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego. Kulminacyjnym momentem Gali będzie wręczenie nagród w konkursie: Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Wrocławia (50 000 zł) i Nagrody Publiczności, a także Nagrody za Całokształt oraz Nagrody Zdolnych ale Leniwych.
Panel Dyskusyjny
W piątek 22 października o godzinie 11.30 na wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się otwarte spotkanie – panel dyskusyjny, którego uczestnikami będą goście Festiwalu Interscenario oraz odbywającego sie w tym samym terminie festiwalu American Film Festiwal. Spotkanie poprowadzi Michał Chaciński, krytyk filmowy, dziennikarz TVP Kultura.
Goście Festiwalu:
Anna Thomas – Scenarzystka, producentka i pisarka. Urodzona w Stuttgarcie w polskiej rodzinie, jako dziecko wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, tam też dorastała. Thomas uczęszczała na University of California Los Angeles gdzie studiowała kinematografię. W trakcie studiów sprawdziła się jako scenarzystka, producentka i ryżyser filmu The Haunting of M (1979), który został dobrze odebrany przez krytyków filmowych.
Jej współpraca scenopisarska zaczęła się od dramatu The Confessions of Amans (1976) w reżyserii Gregory’ego Nava’y, męża Anny. Nominacją do Oscara zaś, za najlepszy scenariusz, skończyła się praca przy El Norte (1983). Z nowszych dokonań warto wspomnieć o filmie Frida (2002), do którego Thomas napisała scenariusz. Ostatnio napisała dwa epizody telewizyjnego serialu dramatycznego stacji PBS American Family.
Obecnie dzieli się swoim doświadczeniem z młodymi studentami American Film Institute jako starszy wykładowca. Thomas jest także współzałożycielem organizacji wspierającej niezależne kino Film Independent Film Project (IFP/West).
Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent, wykładowca. Jeden z najmłodszych studentów na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi (1964-1968). Do USA wyemigrował w roku 1968 gdzie zaproponowano mu stypendium w Hollywood. Uczęszczał do American Film Institute (1970-1971), tam wiedzę zdobywał równolegle z takimi nazwiskami jak Lynch, Malic czy Kagan.
Jako reżyser, scenarzysta oraz producent zrealizował ponad 50 filmów podejmując tematy często uznawane w Hollywood jako ryzykowne i nie popularne. Producent wielu nagrodzonych tytułów, m.in. nominowanych do Oscara (California Reich) oraz laureata dwóch nagród Emmy, serii We Are New York. Według scenariuszy Krakowskiego powstało 18-cie filmów, wśród nich największa europejska produkcja lat 90-tych (Genghis Khan) oraz najbardziej dochodowy film w Polsce (Ogniem i mieczem).
Jego Filmy uczestniczyły w wielu międzynarodowych festiwalach – od Cannes do Moskwy, Cartageny i Guadalajary. W zeszłym roku filmy Krakowskiego były pokazywane na 26-ciu festiwalach, zarówno w Stanach Zjednoczonych (nagrody w Nowym Jorku, Orlando i Napa Valley) jak i zagranicą. Jako pedagog Krakowski jest jednym z założycieli wysoko cenionej szkoły filmowej przy Stanowym Uniwersytecie w Nowy Jorku w Purchase. Od roku 2003 jest profesorem Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku oraz byłym dziekanem Wydziału Mediów i Sztuk Komunikatywnych.
Paul Joseph Gulino – Wielokrotnie nagradzany scenarzysta, dramaturg i script doctor. Autor uznanego na całym świecie podręcznika dla scenarzystów pt. Scenopisarstwo: Podejście sekwencyjne (Screenwriting: The Sequence Approach). W swoim dorobku ma dwa filmy fabularne oraz liczne prace na zlecenie, a jego sztuki wystawiane są w Nowym Jorku i Los Angeles.
Wykładowca scenopisarstwa na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii oraz kierownik programu scenariuszowego na Uniwersytecie Chapman w Orange w Kalifornii. Wielokrotny mówca Screenwriting Expo w Los Angeles oraz konferencji naukowych – m.in. dla Harvardwood, stowarzyszenia absolwentów Harvardu w Hollywood. Jego najnowszym projektem był film animowany na zlecenie Animation Lab, Inc.
Graham Jones – Scenarzysta, teoretyk, script doctor. Jones studiował sztukę filmową na uniwersytecie w LA, gdzie został poproszony o reżyserię krótkiego filmu dla Paramount Studios. W 1993 pracował jako dyrektor rozwoju dla Blue Line Productions Petera Markleya.
W 2005 stworzył California Street Productions LLC – podmiot gospodarczy finansujący produkcję scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Jego scenariusze filmowe i telewizyjne wygrały wiele nagród w konkursach takich jak WorldFest Houston, UCLA Extension Screenplay Competition, WriteMovies.com, WILDSound Feature Screenplay Competition, Scriptapalooza TV, czy Austin Film Festival.
Interscenario 2010 – IV Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów
21 – 24 października 2010 r.
Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu