5 października 2010 roku o godzinie 19.00 w Traffic Clubie w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące najnowszą książkę Agaty Tuszyńskiej: Oskarżona: Wiera Gran. Poprowadzi je Jacek Żakowski, a fragmenty książki przeczyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran, to druga strona – nieopowiedziana – historii Władysława Szpilmana, słynnego Pianisty z filmu Romana Polańskiego. To opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Szpilman grał na fortepianie w tej samej kawiarni na Lesznie 2, w centrum żydowskiego Broadway’u, gdzie Wiera Gran śpiewała swoje piosenki. Ona była gwiazdą, on akompaniatorem. O nim po latach powstał film oklaskiwany przez cały świat z podziwem za niezwykłą siłę trwania i męstwo w znoszeniu cierpienia, ją oskarżono o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia. Wiera Gran mieszkała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy.
Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.
Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku. Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu gestapowskiej kurwy. A jednak trwała. Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura.
W Izraelu widzowie grozili przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość – pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie. Czuła się pogrzebana za życia. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.
W czasie spotkanie promocyjnego otworzona zostanie również wystawa poświęcona Wierze Gran. Tylko podczas spotkania promocyjnego będzie pokazana na scenie oryginalna suknia Wiery wraz z nakryciem głowy.
Ponadto przez cały październik można będzie zobaczyć fotosy prywatne i związane z występami artystki, plakaty z występów w Paryżu. W gablotach będą umieszczone rzeczy osobiste Wiery. Wystawa będzie otwarta dla zainteresowanych przez cały październik.
Ekspozycję przygotowało we współpracy z Wydawnictwem Literackim i Traffic Clubem oraz Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Archiwum Emigracji jest centralnym ośrodkiem gromadzącym archiwa emigracyjne i dzieła sztuki polskiej na świecie.
Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Ostatnie jej książki autobiograficzne: Rodzinna historia lęku oraz Ćwiczenia z utraty spotkały się z gorącym przyjęciem. W swoim dorobku ma m.in. nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.
Spotkanie z Agatą Tuszyńską – promocja książki: Oskarżona Wiera Gran
5 października 2010 roku, godzina 19.00
Traffic Club Warszawa