10 października 2010 roku o godzinie 20.00 w klubie Dragon w Poznaniu odbędzie się koncert zespołu Trio Collective – nowego projektu Tomka Sowińskiego.
Trio Collective to mały skład odwołujący się do dokonań i brzmienia ośmioosobowego zespołu Tomka Sowińskiego – The Collective Improvisation Group. Bazują także na kompozycjach napisanych na większy skład, jednak na nowo, specjalnie na to trio zaaranżowanych.
Tomek Sowiński, trójmiejski perkusista i kompozytor to muzyk zafascynowany tak jazzową, big bandową tradycją, jak i różnymi odmianami muzyki etnicznej, zwłaszcza tych najbardziej z jazzem powiązanych – pochodzących z Czarnego Lądu oraz Ameryki Łacińskiej. I echa tych fascynacji pobrzmiewają w tym nagraniu. Niekoniecznie szuka on rytualnych brzmień – interesuje go raczej uroda życia. Jest zafascynowany pięknem tej muzyki i możliwościami połączenia tego ze stricte swingowymi brzmieniami.
To muzyka otwarta także na wpływy free jazzu, ale tej łagodniejszej jego odmiany – nad indywidualne mistrzostwo, furię i wrzask przedkłada on brzmienie kolektywu i radość czerpaną przez muzyków z jego współtworzenia. Chociaż pozostawia pole dla indywidualnych, solowych wycieczek, a zespół potrafi rozpędzić się w niebywałym tempie i zgraniu, to dosyć sztywno zakreślając czasowe ramy sprawia, iż poszczególne solówki mają bardzo syntetyczny charakter.
Trio Collective to zespół muzyków podobnie jak on myślących i czujących muzykę – słychać to świetnie w utworach będących kolektywnymi improwizacjami – nie odbiegają one znacząco od pozostałych kompozycji, tak jak utwory mające konkretnych autorów utrzymują one opisowy, ilustracyjny charakter. Najważniejsze jest tu bowiem piękno i radość grania, uroda Świata. Nad ból istnienia przekłada się smak chleba i wina.
Trio Collective wystąpi w składzie:
Darek Herbasz – saksofon
Tomasz Sowiński – perkusja
Adam Żuchowski – kontrabas
Tomasz Sowiński – urodzony w 1970 roku w Rzeszowie. Muzyk jazzowy, perkusista, aranżer. Założyciel i lider Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group (C.I.G.), która jest zwieńczeniem jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych oraz próbą własnej wypowiedzi muzycznej. Brał udział w nagraniu muzyki do wielu spektakli teatralnych. Były to m.in.: Wilki Agnieszki Osieckiej wg I.B.Singera, Plaża Petera Asmussena, obydwa w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Demony Larsa Norena w Teatrze Narodowym w Brnie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie perkusji (1995).
Po ukończeniu studiów bierze czynny udział w życiu jazzowym Trójmiasta i nie tylko, występując w klubach i na festiwalach, w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Izrael, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Francja, Szwecja, Litwa). Od 2005 roku jest wykładowcą Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Grał w formacjach: Maciej Sikała Trio i Quartet, Wojciech Staroniewicz – Hand Made, Emil Kowalski Quintet, Leszek Możdżer Trio, Sławek Jaskułke Trio, Sikała-Wojtasik Quartet, Sopot Hamburg Jazz Quintet, Jerzy Małek Quintet. Występował także z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Cieślikowskim, zespołem Miłość, Mikołajem Trzaską i Andrzejem Stasiukiem.
Obecnie występuje: Piotr Mania Trio, Przemek Dyakowski-Quintet, Hot Jazz Cellebration, Mikołajem Trzaską i Rafaelem Rogińskim w projekcie Warsong oraz własnymi zespołami – Collective Improvisation Group (w projektach Illustration i Synergy) oraz Collective Trio. W 2006 roku był organizatorem Koncertu Charytatywnego LEON dla odDZIAŁA na rzecz Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku. Koncert odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza i zebrał czołówkę trójmiejskiej (i nie tylko) sceny jazzowej: Maciej Sikała, Leszek Możdżer, Brian Melvin (USA), Wojtek Staroniewicz, Emil Kowalski, Przemek Dyakowski, Sławek Jaskułke, Czarek Paciorek i wielu innych. Zebrano ok. 17 tysięcy zł, które przeznaczono na poprawę warunków na oddziale i sprzęt medyczny.
Darek Herbasz – saksofonista tenorowy. Współzałożyciel trójmiejskich formacji Orange Trane, Just Friends, Sanktoria. Zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, między innymi dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca Złotego Klucza Do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z: Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Wojtkiem Staroniewiczem, Przemkiem Dyakowskim, Emilem Kowalskim, Jackiem Olterem, Olgierdem Walickim, Grzegorzem Nagórskim, Adamem Czerwińskim, Januszem Mackiewiczem, Jerzym Małkiem, Marcinem Gawdzisem, Cezarym Konradem, Sławkiem Jaskułke, Kentem Sangsterem.
Adam Żuchowski – kontrabasista, aranżer i kompozytor . Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2002 roku kierownik muzyczny Teatru Atelier w Sopocie. Aranżer większości projektów muzycznych i spektakli realizowanych przez Andre Ochodlo. Skomponował muzykę do sztuk: Przełamując fale Vivian Nielsen i Larsa von Triera, Kto się boi Wirginii Wolf Edwarda Albeego, Plaża Petera Asmussena. Współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi m.in. Tomaszem Sowińskim (w projektach Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group – SYNERGY i ILLUSTRATION), Dominikiem Bukowskim, Piotrem Manią. Razem z Piotrem Manią i Tomkiem Sowińskim współtworzy Mania Trio, które w kwietniu otrzymało Fryderyka w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę Pearl.
Koncert zespołu Trio Collective
10 października 2010 roku, godzina 20.00
Klub Dragon, Poznań