Tadeusz Słobodzianek został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za dramat Nasza klasa. Gala wręczenia nagród odbyła się 3 października 2010 roku.
Nasza klasa – historia dziesięciu uczniów z jednej klasy – Polaków i Żydów – opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da.
Tadeusz Słobodzianek (ur. 26 kwietnia 1955 w Jenisiejsku na Syberii) – polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w Studencie, a następnie w Polityce. W 1980 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. Baśń jesienna w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. Jako kierownik literacki i dramaturg współtwórca sukcesów Teatru Nowego w Łodzi. W 1991 roku był współzałożycielem Teatru Wierszalin.
Wykładał Sztukę Dialogu w Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kieruje Laboratorium Dramatu (2003-2010 projekt był realizowany w ramach Towarzystwa Autorów Teatralnych, a obecnie w ramach Sztuki Dialogu Fundacji Tadeusza Słobodzianka na rzecz rozwoju teatru i dramatu). Laboratorium Dramatu to teatr oraz pierwsza w Polsce Szkoła Dramatu (z siedzibą na ul. Olesińskiej 21 w Warszawie).
Jest autorem m.in. dramatów:
Car Mikołaj (1985)
Obywatel Pekosiewicz (1986)
Turlajgroszek (1990)
Prorok Ilja (1992)
Merlin. Inna historia (1992)
Kowal Malambo (1992)
Sen pluskwy (2001)
Nasza klasa (2008)
Jego dzieła dramatyczne były realizowane m.in. przez Kazimierza Dejmka, Macieja Prusa, Mikołaja Grabowskiego, Ondreja Spisaka, Piotra Tomaszuka i Andreja Worona. Jego najnowsza sztuka Nasza klasa została wystawiona w The National Theatre w Londynie.