13 października 2010 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się wykład prof. Antoniego Ziemby pt. Hans Memling: geniusz sztuki, czy geniusz rynku?
Wykład towarzyszy wystawie Van Eyck – Memling – Breughel. Arcydzieła malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu. Poświęcony jest trybom produkcji obrazów w warsztacie Hansa Memlinga, autora gdańskiego Sądu Ostatecznego, niderlandzkiego malarza XV wieku, uznawanego za uduchowionego geniusza sztuki, przekazującego w swych dziełach głębokie treści religijne i tworzącego obrazy służące pielęgnowaniu osobistej pobożności nabywców.
Nie kwestionując tej funkcji twórczości mistrza, wykład ma pokazać drugą stronę jego działalności artystycznej: bardzo konkretne strategie i zabiegi komerycyjne, stosowane przez Memlinga dla zdobycia marki na rynku sztuki, zdobywania klientów, zawładnięcia określonymi segmentami popytu w systemie rzemieślniczej produkcji wczesnokapitalistycznej (systemie zleceń i systemie wolnorynkowym). Procedury i tryby produkcji obrazów Memlinga przedstawione zostaną na tle zmieniającej się polityczej, społecznej i gospodarczej sytuacji Brugii – miasta, w którym mistrz osiadł w 1465 roku i działał z sukcesem aż do swej śmierci w 1494 roku. Wykład wyjaśni między innymi genezę ujęcia i funkcję dwóch obrazów Memlinga, prezentowanych na wystawie Van Eyck, Memling, Brueghel z Muzeum Brukenthal w Sibiu, jak też sytuację powstania Sądu Ostatecznego – arcydzieła Memlinga w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego.
Prof. Antoni Ziemba jest pracownikiem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego od 1984 roku. Jest profesorem w Zakładzie Dziejów Myśli o Sztuce. oraz kuratorem Galerii Malarstwa Obcego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Opublikował między innymi książki: Nowe Dzieci Izraela. Stary Testament w kulturze holenderskiej XVII wieku, Iluzja a realizm. Gra z widzem w sztuce holenderskiej 1580–1660, Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380–1500.
13 października 2010 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Ul. Toruńska 1, Gdańsk