11 października 2010 roku w Dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja Solidarity and the Crisis of Trust.
Udział w konferencji organizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności oraz Katedrę im. Erazma z Rotterdamu Uniwersytetu Warszawskiego wezmą udział najwybitniejsi przedstawiciele nauk humanistycznych: filozofowie, ekonomiści, socjologowie i historycy idei. Zaproszenie przyjęli: Shlomo Avineri, John Gray, Ivan Krastev, Scott Lash, Pierre Manent, Peter Sloterdijk, Jadwiga Staniszkis oraz Gianni Vattimo. Podejmą oni refleksję nad współczesną kondycją solidarności społecznej, politycznej i gospodarczej oraz nad perspektywami, jakie idea ta otwiera dla przyszłości.
Dr Maciej Zięba oraz rof. dr hab. Marcin Król komentują konferencję:
Żyjemy w okresie wielkiego kryzysu zaufania, który widoczny jest zarówno w życiu religijnym, duchowym, moralnym, społecznym jak i gospodarczym. Warto zatem zastanowić się, jak idea solidarności, podjęta przez myśl społeczną i polityczną, może ukazać nowe nadzieje, nawet jeżeli to są tylko nadzieje. Wychodzimy z przekonania, że bez rozmowy o przyszłości, niezależnie od tego, jak realna jest to przyszłość, nie da się dokonać tak dalece idących zmian, jakie spowodują odnowienie oblicza tej ziemi.
Kryzys zaufania w życiu religijnym powoduje sekularyzację, w życiu duchowym – poczucie braku sensu, w życiu moralnym – przekształcenie pluralizmu w nihilizm, w życiu społecznym i politycznym – kryzys demokracji, a w życiu gospodarczym – kryzys, jaki właśnie obserwujemy. Chcemy zastanowić się nad kierunkami wychodzenia z tej trudnej sytuacji, nad tym, jak zachodnia cywilizacja, zgodnie z tradycją Alexisa de Tocqueville’a, może przechować wszystkie swoje nadzwyczajne zdobycze, a przede wszystkim wolność i solidarność, w tych trudnych okolicznościach. Jak zapobiec temu, by radykalny indywidualizm, egoizm i konformizm nie doprowadziły do zniszczenia duchowego dorobku naszej kultury. Skupimy się zatem na wyżej wymienionych problemach starając się, by na wszystkie spojrzeć z punktu widzenia roli solidarności w ich możliwym rozwiązywaniu.
Pierre Manent to francuski filozof polityki i historyk idei. Był asystentem Raymonda Arona na Collège de France. Obecnie profesor w Ecole des Hautes ‘Etudes en Sciences Sociales w Paryżu, a także wykładowca w Boston College, badacz francuskiej tradycji liberalnej. Jeden z twórców i redaktorów kwartal: Intelektulna historia liberalizmu, Modern Liberty and Its Discontent, Racja narodów. Refleksje na temat demokracji w Europie.
Gianni Vattimo to włoski filozof, publicysta i polityk. Kształcił się pod kierunkiem Hansa-Georga Gadamera. Profesor estetyki, zajmował się postmodernizmem i problemami religii. Wykłada na Uniwersytecie w Turynie, był także profesorem wizytującym na uniwersytetach amerykańskich. Aktywnie uczestniczy w europejskim życiu politycznym, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Napisał Koniec nowoczesności, Społeczeństwo przejrzyste, Christianity, Truth, and Weak Faith (razem z Rene Girardem).
Jadwiga Staniszkis to polska socjolog. Wykłada w Instytucie Studiów Politycznych PAN, Uniwersytecie Warszawskim, a także Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Zajmuje się teorią polityki, socjologią ekonomiczną, a także problemami transformacji ustrojowej, postkomunizmu i globalizacji. Do jej najważniejszych prac należą: Poland’s Self-Limiting Revolution, Ontologia socjalizmu, Postkomunizm, Władza globalizacji.
11 października 2010 roku, godzina 9.00
Dawna Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa