W dniach od 16 do 18 października 2010 roku w salach kinowych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Globalny Rozwój w Kinie.
16 października rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Globalny Rozwój w Kinie. To nowe wydarzenie w Polsce i w całej Europie Środkowo –Wschodniej jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, debat i dyskusji na tematy globalne. Festiwal Globalny Rozwój w Kinie to filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania.
Przez trzy dni od południa do północy w salach kinowych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przez dwa tygodnie na platformie Iplex.pl i przed dwa miesiące w kinach w całej Polsce za darmo będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących jedyny w swoim rodzaju obraz tak zwanego Globalnego Południa: Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich.
Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy dokumentalne, krótko- i długometrażowe, pokazujące globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.
Widzowie będą mogli obejrzeć polskie premiery nagrodzonych filmów: Dziecka wojny (War Child, reż. K. Chrobog), Dobrego losu (Good Fortune, reż. L. Van Soest), Była sobie wyspa (There Once Was an Island, reż. B. March) oraz premiery światowe: filmu Afganistan. Ósma brama w reżyserii Marcina Mamonia.
Prezentowane filmy będą się ubiegać o nagrody w kategoriach: Grand Prix dla najlepszego filmu zagranicznego o tematyce globalnej, ufundowanej przez MSZ RP w ramach programu polska pomoc; Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego, ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Nagrodę Specjalną Publiczności ufundowaną przez Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Globalny Rozwój w Kinie obejmuje również debaty i dyskusje z ekspertami i praktykami zajmującymi się globalnym rozwojem oraz program edukacyjny dla szkół. Odbędą się także spotkania z twórcami i bohaterami filmów. Gośćmi festiwalu będą miedzy innymi: amerykański reżyser i producent Karim Chrobog, autor filmu Dziecko wojny, szwedzcy dziennikarze i filmowcy Magnus Gertten i Elin Jönsson, jeden z najlepszych polskich reportażystów i dokumentalistów Marcin Mamoń. Gościem specjalnym będzie bohaterka filmu Afrykański sen Krystyna Choszcz, matka podróżniczki Kingi Choszcz i założycielka Fundacji Freedomspirit.
16 – 18 października 2010 roku
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, Warszawa