W dniach od 22 do 24 października 2010 r. w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Audiowizualny Synthesia. Wystawy towarzyszące wydarzeniom muzycznym podczas festiwalu mają być nie tylko uzupełnieniem, ale stanowić jego integralną część.
Scena wizualna skupiona zostanie wokół pojęć takich jak Uzmysłowienie / Uwydatnienie / Przekształcenie / Przenikanie. Główne założenie festiwalu, a więc integracja wszystkich zmysłów zostanie podjęte zarówno w formie prezentowanych prac, jak i ich treści oraz symbolice. Młodzi artyści pokażą różnorodne interpretacje zjawiska synestezji, odnosząc się w swoich pracach do każdego ze zmysłów. Do projektu zostali zaproszeni artyści pracujący w różnorodnych mediach: performance, film, instalacja interaktywna, i o bardzo indywidualnych postawach twórczych. Każda z osób inaczej podeszła do założeń festiwalowych tworząc tym samym ciekawy zestaw prac i działań.
Czy ślepe pole sztuki, o którym wielokrotnie mówił i pisał Paul Virilio rzeczywiście istnieje?
Czy dyslokacja sztuki oraz jej zakotwiczenie w nowoczesnych mediach wykluczają jej właściwości poznawcze?
Czy konceptualizm zabija jej prawo do czysto estetycznego paradygmatu?
I wreszcie – czy zmysłowość może dzisiaj stanowić domenę twórczości?
Zjawisko synestezji wykorzystywali w swojej poezji przede wszystkim artyści przełomu wieków XIX i XX, a ze zdobyczy optyki korzystali pointyliści, mamiąc widza barwnymi punktami zlewającymi się w definiowalne kształty. Przerabianie zagadnienia przenikania się i uzupełniania zmysłów może się więc dzisiaj wydawać nudne i zbędne. Założeniem festiwalu jest jednak nakierowanie uwagi słuchającego/patrzącego na jego własną percepcję, a celem egoistyczne zatracenie się w zmysłowości. Artystom nie został narzucony konkretny temat, jedyne, co mieli wziąć pod uwagę to obecność żywego człowieka w obrębie ich pracy, która ma oddziaływać i zmuszać do interakcji.
W części wizualnej (chociaż będzie też miejsce dla instalacji dźwiękowych) postawiono na zmysłowość, ale wbrew racjonalności – zmysły mają zostać uwydatnione i przekształcone tak, aby powstała twórcza całość, nieco psychodeliczna, prowokująca skrajne odczucia. Wystawa ma być kontrapunktem dla muzealnego dyskursu profanacji, zawartego w tabliczkach Nie dotykać.
Zaproszeni artyści:
Magdalena Bicz
Michał Brzeziński
Iza Chamczyk i zespół Main Chain
Tomasz Dobiszewski
Paweł Garwol
Rafał Górczyński
Jakub Jernajczyk
Bartłomiej Jarmoliński
Katarzyna Kaczyńska
Paweł Lisek
Dominika Łabądź
Grzegorz Łoznikow
Marta Molka i Kuba Damek
Tomasz Opania
Wojtek Pukocz
Michał Smandek
Karolina Szymanowska
Ewelina Turkot
Kamil Wnuk
Prace studentów: Joanna Kądziela, Krzysztof Jagieło, Radosław Ejsymont, Aleksandra Wolaoska, Jeremi Jędroś, Paweł Piotrowski, Konrad Okooski, Filip Tarczewski, Weronika Kołodziej, Ewa Gąsowska, Tycjan Bartuś, Adam Fatyga / Zmysł Przybliżony – ekran dotykowy
Synthesia Festival – wystawy
Kuratorzy: Magdalena Zięba i Paweł Lisek
22 – 24 października 2010 r.
Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5, Wrocław