28 października 2010 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Paralaksa. Spojrzenia Zbigniewa Rogalskiego.
Zbigniew Rogalski to jeden z najbardziej znanych młodych polskich malarzy, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po ukończeniu studiów i debiucie w białostockim Arsenale stał się współzałożycielem duetu Magisters działającego w zakresie fotografii, wideo i malarstwa. Wraz z Hubertem Czerepokiem, w ironiczny i nieraz przewrotny sposób, wytykali hipokryzje codziennej rzeczywistości, w tym środowiska artystycznego. Indywidualne prace artysty również nie są pozbawione tej ironii, ale inny już jest sposób patrzenia i rodzaj obserwacji. Rogalski maluje w sposób tradycyjny – farbami olejnymi na płótnie, jest to jednak malarstwo, które przyswoiło współczesne doświadczenie filmu i fotografii, nowych mediów, a nawet komiksu – zawiera kadry, odbicia, eksperymenty i subtelne efekty wizualne.
Niewiele dzieł artysty jest dostępne w Polsce, większość znajduje się za granicą, często w prywatnych kolekcjach (m.in. w kolekcji rodziny Rubellów – amerykańskich kolekcjonerów z Florydy). Wystawa Paralaksa. Spojrzenia Zbigniewa Rogalskiego to nie tyle retrospektywa, co wystawa tematyczna, skoncentrowana na głównym motywie artystycznej aktywności Rogalskiego – na transformacji spojrzenia. Posiadając techniczne zdolności oraz talent wynalazcy, Rogalski proponuje wizualne eksperymenty, które stanowią przekroczenie, a czasem nawet odwrócenie klasycznej malarskiej techniki perspektywy. Wynajduje nowy sposób widzenia, który można nazwać paralaksą, korespondującą z najnowszymi zjawiskami w nauce, technologii i kulturze. Dlatego wystawa jest nie tylko zgromadzeniem dzieł ilustrujących wizualne wynalazki – przez zestawienia prac tworzy wyjątkowe wzrokowe doświadczenie, w którym odsłoni się spojrzenie w jego relacjach z pragnieniem, z tęsknotą, fantazją i śmiercią.
Kurator Jarosław Lubiak pisze o wystawie:
Paralaksa to inny rodzaj widzenia – efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych perspektyw. Rogalski tworzy od ponad dekady, zmieniają się tematy jego prac i perspektywy patrzenia. Niezmienny pozostaje sposób patrzenia – niezwykle przenikliwy, analizujący, pozostawiający rzadko dziś obecne w sztuce poczucie tajemnicy i niedopowiedzenia.
28 października 2010 roku – 30 stycznia 2011 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Więckowskiego 36, Łódź