W dniach 21 i 22 października 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się IV Festiwal In Out.
Festiwal In Out odbędzie się w CSW Łaźnia po raz czwarty. Podobnie jak w ubiegłym roku, ma on charakter otwarty. Festiwal ma wyłonić najciekawsze prace wideo, które będą poszukiwały nowych rozwiązań formalnych i estetycznych.
Wideo jest dziś powszechnie używane jako metoda zapisu rozmaitych wydarzeń, a dzięki internetowi może być postrzegane jako powszechna płaszczyzna dyskusji, miedzy innymi dyskusji o sztuce. To codzienne, banalne i proste używanie tego narzędzia w różnych funkcjonalnych kontekstach sprawia, że język wideo wydaje się dziś oczywisty.
Festiwal ma na celu poszukiwanie takich prac, które poprzez znajomość rozmaitych kontekstów sztuki wideo, będą starały się wnosić nowe jakości do jej funkcjonalnej i oswojonej postaci. Prace lansowane przez festiwal cechuje brak fabuły. Główny nacisk położony jest na eksponowaniu właściwości estetycznych wynikających z uwarunkowań technologicznych samego obrazu. Także wszystko to co jest błędem w filmie, jest poddawane pod refleksję w wideo według zasady bad film=good art. Rolą festiwalu jest poszukiwanie współczesnego sposobu opisu świata: poprzez obraz wideo – a nie poprzez ukrytą w nim warstwę literacką.
W tym roku konkursowi towarzyszyć będą pokazy: D.A.R.E (kurator: Alberto Guerreiro) oraz premiera nowej pracy wideo FILM Michała Brzezińskiego.
Alberto Guerreiro pisze o projekcie:
Dzięki radykalnemu pięknu staramy się przekroczyć tradycyjną krytykę społecznej konstrukcji piękna, w większości dotyczącej reprezentacji człowieka w mediach. Radykalne piękno okazuje się być tematem, a także sposobem obrazującym podejścia komunikacyjne i dlatego też jest wymagane skoncentrowanie pojęcia na konkretnych zagadnieniach urzeczywistnionych dzięki wideo. W taki oto sposób Projekt D.A.R.E. stara się promować ideały estetycznej granicy w sztuce wideo w kontekście pluralizmu oraz tym samym wizualnie wyraża podstawę konfrontacji pomiędzy rzeczywistością i społeczeństwem na poziomie artystycznym. Projekt ten będzie funkcjonował w celu przedstawienia rozmaitych poglądów poprzez sztukę wideo i wyrażony twórczo i krytycznie film. Jego zamierzeniem jest promowanie wykorzystania obrazu ruchomego poprzez angażowanie szerokiej publiczności w otwartą debatę na temat nowych wyzwań, które stoją przed nami.
Podczas pierwszego roku projekt D.A.R.E mam zamiar skupić się na pracach wideo i artystach, którzy już pracowali nad danym tematem. Międzynarodowe debiuty mają odbyć się w 2010 roku w oparciu o selektywną i restrykcyjną politykę zaproszeń w celu ukończenia pierwszego roku programu
21 – 22 października 2010 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk