25 październik 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Wspołczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się wykład Gökhana Karakuşa Eksurbanizacja i synteza: odpowiedź współczesnej architektury na nieformalną zabudowę miejską w Stambule od końca lat 80. do dziś.
Niekontrolowana zabudowa w Stambule od lat 60. do wczesnych lat 80. wytworzyła miejski krajobraz, w którym formalna architektura stała się formą namysłu. Ogromne obszary miasta zostały pokryte rodzajem nieformalnej, wernakularnej architektury przekształcającej wiejskie pierwowzory w nowy słownik miejskiej architektury. Architekci pracujący w tym czasie w Stambule nie byli w stanie odpowiedzieć na tę dynamikę i kontynuowali projektowanie modernistycznych budynków, nie mających związku z nowopowstającym miastem. Dopiero pod koniec lat 80. grupa młodszych architektów, zainteresowanych tradycyjną i wernakularną architekturą zaczęła projektować w sposób nawiązujący do nielegalnej zabudowy. Wykorzystując morfologiczne, architektoniczne i obrazowe strategie architekci tacy jak Nevzat Sayin, Emre Arolat, Han Tümertekin i inni starali się przełożyć dynamikę zabudowy nieformalnych osiedli na język współczesnej architektury.
Gökhan Karakuş jest krytykiem architektury, teoretykiem i dizajnerem mieszkającym w Stambule. Zajmuje się kwestią modernizmu i wernakularyzmu w dizajnie i architekturze. Jest autorem publikacji: Turkish Touch in Design, Contemporary Product Design by Turkish Designers Worldwide, oraz Turkish Architecture Now. Jest autorem tekstów dla magazynów takich jak Wallpaper, ID, Artunlimited i icon, a także redaktorem naczelnym magazynu Natura, poświęconego architekturze kamiennej w Eurazji. Zasiada w jury konkursów Aga Khan Award of Architecture oraz The Mies van der Rohe Foundation European Prize for Architecture.
Wykładał projektowanie i architekturę na Istanbul Technical University, Bilgi University, Istanbul oraz Politecnico di Milano. Aktualnie pracuje nad wydawnictwami monograficznymi poświęconymi bejruckiemu architektowi Nabilowi Gholam oraz tureckiemu projektantowi Tanju Özelginowi, oraz nad zaawansowanymi badaniami nad włączeniem matematyki średniowiecznej islamskiej architektury w projektowanie obliczeniowe.
Spotkanie odbędzie się w Sali Szklanej w przestrzeni wystawy Divercity. Learning from Istanbul.
25 października 2010 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
ul. Jazdów 2, Warszawa